Na wraku słynnego "Titanica" odkryto nowy gatunek bakterii - informuje "International Journal of Systematic and Evolutionary Biology". <br /><br />
Halomonas titanicae przyczynia się do korozji metalu i może być zagrożeniem dla statków oraz podmorskich konstrukcji, na przykład platform wydobywczych czy podmorskich rurociągów. Powstające pod jej wpływem rdzawe "sople" są porowate i mieszczą ogromną liczbę innych mikroorganizmów, których działanie także może przyspieszać korozję.
Badania bakterii z Titanica mogą rzucić światło na mechanizmy powstawania rdzawych struktur przypominających sople albo stalaktyty (nazywanych z ang. rusticle), jak również na procesy "recyklingu", prowadzone przez podobne do nich mikroorganizmy na podwodnych, metalowych strukturach. Wiedza na ten temat przekłada się na praktykę lepszej ochrony podwodnych rurociągów do przesyłania ropy i gazu, jak również bezpiecznego postępowania ze starymi statkami czy platformami wiertniczymi – zauważają naukowcy.Narastające od dekad, rdzawe struktury na Titanicu są miejscem życia nie tylko H.titanicae, ale i innych gatunków bakterii i grzybów. Rdzawe sople na wraku Titanica zaobserwował po raz pierwszy w 1986 r. archeolog podwodny, Robert Ballard, a ich badania zapoczątkował Roy Cullimore z kanadyjskiego University of Regina.
We wnętrzu rdzawych stalaktytów biegną maleńkie kanaliki wypełnione wodą. Struktury te przyrastają podobnie, jak pień drzewa, z biegiem czasu powiększając swój obwód. Ich zewnętrzna powierzchnia jest gładka i czerwona z powodu tlenku żelaza. Natomiast rdzeń swoje pomarańczowe zabarwienie zawdzięcza kryształom minerału zwanego getytem. „Sople” są bardzo delikatne – najlżejszy dotyk może je zamienić w wodny pył.
Kadłub "Titanica" zbudowany z 50 000 ton stali rdzewieje na dnie morza już od 98 lat. Jednak dopiero niedawno naukowcy zwrócili uwagę na rolę bakterii w przebiegu tego procesu. PMW/ZAN
PAP - Nauka w Polsce
agt/bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.