Dolmeny sprzed 6 500 lat odkryto w Syrii

Kilka dolmenów - megalitycznych grobowców - pochodzących z przełomu epoki kamienia i epoki brązu, sprzed około 6500 lat, odkryli w Syrii tamtejsi archeolodzy - informuje serwis internetowy Global Arab Network. <br /><br />

Naukowcy odnaleźli prehistoryczne grobowce na kilku stanowiskach w okolicach miasta Daraa, stolicy prowincji o tej samej nazwie, w południowo-zachodniej części Syrii, przy granicy z Jordanią.

Według komunikatu Urzędu Starożytności Prowincji Daraa, archeolodzy odnaleźli dolmeny z czasów chalkolitu, nazywanego też epoką miedzi, na stanowiskach Ein Zakkar, Tsil, al-Bakkar, Jibilieh oraz al-Maysara.

Jak poinformował archeolog Yasser Abu Noktah, na kamiennych płytach zamykających konstrukcję grobowców odkrytych na stanowisku al-Maysara, znajdują się wyżłobione rysunki z postaciami zwierząt, a w pobliżu dolmenów odnaleziono też liczne narzędzia z krzemienia i kamienia.

Stanowisko al-Maysara jest jednym z najważniejszych neolitycznych stanowisk archeologicznych w Syrii z okresu 7000-4500 r. p.n.e.

Zdaniem Mohammeda Nasrallaha, dyrektora Urzędu Starożytności Daraa, odkryte dolmeny obrazują zwyczaje pogrzebowe rozpowszechnione przed tysiącami lat.

Pracownicy Urzędu przygotują plan badań odkrytych grobowców, których celem będzie ustalenie rodzaju pożywienia ludzi żyjących w czasach epoki miedzi i narzędzi przez nich stosowanych, a także próba poznania szczegółów obrzędów pogrzebowych.

Dolmeny to megalityczne budowle będące miejscami pochówku, składające się z głazów wkopanych pionowo w ziemię i ułożonego na nich dużego płaskiego kamiennego bloku. Prehistoryczne dolmeny były zwykle przykrywane ziemnymi kopcami, ale często w wyniku procesów erozyjnych kopce nie przetrwały do czasów współczesnych. JOT

PAP - Nauka w Polsce

agt/bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera