Egipscy archeolodzy odkryli pozostałości muru oporowego sprzed około 3400 lat. Miał on chronić posąg Wielkiego Sfinksa w Gizie przed zasypaniem piaskiem nawiewanym z pustyni - informuje serwis internetowy Heritage Key. <br /><br />
Badacze odsłonili dwa odcinki muru, jeden położony od wschodniej strony Sfinksa w kierunku północ-południe o długości 86 metrów i wysokości 75 centymetrów oraz drugi, o długości 46 metrów i wysokości 90 centymetrów, przebiegający w kierunku wschód-zachód i łączący się z pierwszym w południowo-wschodnim narożniku.
Wcześniej znane były fragmenty muru położone na północ od posągu, a nowe znaleziska wskazują, że mur całkowicie otaczał Wielkiego Sfinksa.
Według starożytnych egipskich tekstów, faraon Totmes IV panujący w latach ok. 1397-1388 p.n.e. kazał zbudować mur chroniący Sfinksa przed piaskiem, gdyż jeszcze przed objęciem tronu przyśnił mu się Sfinks proszący go o odkopanie z piasku i ochronę przed nim, w zamian obiecując Totmesowi panowanie w Egipcie.
Posąg Wielkiego Sfinksa powstał w czasach panowania faraona Chefrena (ok. 2572-2546 r. p.n.e.) z IV Dynastii (2629-2504 r. p.n.e.) w czasach Starego Państwa i wchodził w skład kompleksu grobowego tego władcy w Gizie, razem z piramidą i świątyniami.
Piasek z pustyni nanoszony wiatrem wielokrotnie przez stulecia zasypywał Sfinksa, począwszy już od czasów starożytnych. JOT
PAP - Nauka w Polsce
krf/bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.