<strong>"Mowa nienawiści a wolność słowa. Aspekty prawne i społeczne" to publikacja, która prezentuje materiały z ogólnopolskiej konferencji naukowej zorganizowanej 30 listopada 2009 r. w Poznaniu przez Poznańskie Centrum Praw Człowieka Instytutu Nauk Prawnych PAN oraz Zakład Praw Człowieka Wydziału Prawa i Administracji UW. </strong>Książka pod redakcją prof. dra hab. Romana Wieruszewskiego, prof. dra hab. Mirosława Wyrzykowskiego, dra Adama Bodnara i Aleksandry Gliszczyńskiej-Grabias ukazała się nakładem wydawnictwa Wolters Kluwer Polska.
Książka podejmuje zagadnienia prawne związane z publicznym prezentowaniem nienawistnych poglądów i postaw. Rozważaniom tym towarzyszy refleksja nad społecznymi uwarunkowaniami funkcjonowania mowy nienawiści w dyskursie publicznym.
"Chcielibyśmy, aby niniejsza publikacja przyczyniła się do pogłębienia dyskusji nad zagadnieniem mowy nienawiści. Temat ten jest szeroko omawiany w każdym demokratycznym i przestrzegającym praw człowieka państwie. Ma szczególne znaczenie w społeczeństwach wielokulturowych, w których organy stosujące prawo każdego dnia stają wobec dylematu wytyczania właściwych granic korzystania z praw i wolności przez jednych, w celu poszanowania praw i wolności drugich" - podkreślają redaktorzy książki.
Prof. dr hab. Roman Wieruszewski kieruje Poznańskim Centrum Praw Człowieka Instytutu Nauk Prawnych PAN i pracuje jako profesor Wydziału Prawa Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej. Był członkiem i wiceprzewodniczącym komitetu Praw Człowieka ONZ, jest sędzią ad hoc Europejskiego Trybunału Praw Człowieka.
Prof. dr hab. Mirosław Wyrzykowski kieruje Zakładem Praw Człowieka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego, jest sędzią Trybunału Konstytucyjnego.
Dr Adam Bodnar to adiunkt w Zakładzie Praw Człowieka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego oraz sekretarz Zarządu Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.
Aleksandra Gliszczyńska-Grabias jest asystentką naukową w Poznańskim Centrum Praw Człowieka Instytutu Nauk Prawnych PAN, stypendystką The Initiative for the Interdisciplinary Study of Antisemitism Uniwersytetu Yale.
PAP - Nauka w Polsce
kol/ agt/bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.