Historia i kultura

Kandydatka w konkursie Popularyzator Nauki 2010 - dr hab. Danuta Chmielowska

<strong>Od 30 lat dr hab. Danuta Chmielowska popularyzuje wiedzę o Turcji i Bliskim Wschodzie. </strong>Tłumaczy, jak na przestrzeni wieków kształtowały się związki Polaków z tamtejszymi państwami, rozszerza krąg ludzi zainteresowanych kulturą, literaturą, polityką i sprawami społecznymi Orientu. <em><strong>Dyplomatka i pracownik Zakładu Turkologii i Ludów Azji Środkowej <a href="http://www.orient.uw.edu.pl/">Wydziału Orientalistycznego Uniwersytetu Warszawskiego (UW)</a> kandyduje - w kategorii Naukowiec/Instytucja naukowa - w VI edycji konkursu &quot;Popularyzator Nauki&quot;, organizowanego przez serwis Nauka w Polsce PAP przy współpracy Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.</strong></em>

Jak podkreśla rekomendujące tę kandydaturę Stowarzyszenie Edukacja i Nauka, dr hab. Danuta Chmielowska kilkakrotnie brała udział w organizowanych przez Instytut Orientalistyczny UW Festiwalach Nauki. Omawiała wątki miłosne w literaturze tureckiej (proza II połowy wieku XIX), mówiła też o malarzach polskich i ich fascynacji Turcją na przykładzie polskiej malarki współczesnej Marii Wollenberg-Kluzy.

Nie obawia się popularyzować wiedzy nawet wśród posłów i senatorów. Wykłady tematyczne wygłaszała na zaproszenie wielu uczelni w Polsce i zagranicą. m.in. Wyższej Szkoły im. Łazarskiego w Warszawie z okazji Dni Tureckich, Fundacji Schumana, Fundacji Willy Branta. Współpracuje z XXIII Liceum im. Marii Skłodowskiej-Curie na warszawskim Grochowie. Towarzystwo Polska-Turcja pomaga uczniom w zgłębieniu tajników Orientu, organizując wraz z Ambasadą Turecką m.in. konkursy wiedzy o Turcji z nagrodami i spotkania z ciekawymi ludźmi Orientu.

Uczona koordynuje prace Naukowego Koła Studentów Turkologii działającego na UW. Starając się dotrzeć do studentów też spoza swego wydziału prowadzi od lat zajęcia ogólnouniwersyteckie m.in. Wiedza o społeczeństwie tureckim; Współczesna literatura turecka i Wprowadzenie do kultury współczesnej Turcji.

Na przestrzeni lat otrzymała kilka nagród Rektora UW, ostatnią w roku 2008. Pełniąc funkcję konsula generalnego RP w Stambule w latach 1995-1998 wykładała Kulturę Polską oraz prowadziła ćwiczenia językowe w Katedrze Języka i Literatury Polskiej na tamtejszym uniwersytecie.

"Do dnia dzisiejszego utrzymuje kontakt z większością swych byłych studentów zagranicznych ciesząc się z każdego ich sukcesu. Jest jedną z najczęściej zapraszanych orientalistek do programów telewizyjnych i radiowych, podczas których usłyszeć można jej komentarze na temat aktualnej sytuacji w kulturze i polityce Turcji i krajów sąsiednich" - piszą członkowie Stowarzyszenia Edukacja i Nauka.

Dr hab. Danuta Chmielowska zna biegle język turecki, francuski i rosyjski. Od lat jest członkiem zagranicznych stowarzyszeń naukowych, m.in. Towarzystwa ds. Badań Folkloru Tureckiego z siedzibą w Ankarze. W Polsce natomiast należy m.in. do Polskiego Towarzystwa Orientalistycznego, Stowarzyszenia Tłumaczy Polskich, Polsko-Tureckiej Rady Gospodarczej przy KIG, jest prezesem Towarzystwa Polska-Turcja. Bierze udział w licznych kongresach i seminariach przedkładając referaty na temat historycznych związków Polski z krajami Orientu (Imperium Osmańskiego i Republiki Tureckiej), kultury i literatury.

Ma na swoim koncie ponad 100 artykułów zamieszczonych tak w polskich, jak i w zagranicznych pismach naukowych i popularnonaukowych. Jej książki to m.in. "Rajski Statek. Antologia Opowiadań Tureckich", "La famme Turc dans les ouvres du Nabi, Vehbi et Enderunlu Vasif", "Obiad nad Bosforem. Kuchnia turecka", "Problemy moralno-polityczne społeczeństwa tureckiego w tetralogii Kumala Tapira", "Polsko-tureckie stosunki dyplomatyczne w okresie międzywojennym 1918-1938", "Turcja. Przewodnik. Autor: Dominique de la Tour (tłumaczenie z j. francuskiego i adaptacja)".

Na polskim rynku czytelniczym znana jest z przekładów z języka tureckiego licznych opowiadań oraz powieści Orhana Pamuka (laureata literackiej nagrody Nobla w zakresie literatury 2006) "Nazywam się czerwień". Tłumaczenie zyskało bardzo dobre recenzje krytyków i uznanie czytelników, podobnie jak przełożona przez nią powieść współczesnej pisarki tureckiej Solmaz Kamuran pt. "Kiraze. Droga do haremu".

Jako pracownik naukowo-dydaktyczny dr hab. Chmielowska współpracuje z wydawnictwami jako konsultant, służąc wiedzą i doświadczeniem. Organizuje międzynarodowe seminaria i kongresy turkologiczne. W czerwcu 2010 w Pałacu Staszica (budynku PAN w Warszawie) odbyło się z jej inicjatywy seminarium poświęcone stosunkom polsko-tureckim. Poza polskimi naukowcami uczestniczyło w nim 36 uczonych tureckich, którzy wygłosili referaty dotyczące historii, literatury i sztuki.

PAP - Nauka w Polsce

kol/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Wikipedia/ domena publiczna

    Ekspert: Koronację Bolesława Chrobrego można porównać do wejścia Polski do UE

  • Rekonstrukcja "skandynawskiego pasa". Z wyjątkiem szklanego paciorka (3), wszystkie artefakty wykonane są z żelaza (fotografia: R. Fortuna; zdjęcie rentgenowskie: A. Jouttijärvi; rysunek: A. Kuzioła)"

    Badania najstarszego cmentarzyska Bornholmu wskazują na kluczową rolę wyspy w epoce żelaza

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera