Uczelnie i instytucje

Kolejne uczelnie zagraniczne partnerami warszawskiej SGH

<strong>Warszawska Szkoła Główna Handlowa podpisała nowe umowy z trzema zagranicznymi uczelniami - z Portugalii, Korei Płd. i Rumunii.</strong> Wydział Ekonomii Universidade Nova de Lisboa, Yonsei University w Seulu oraz Universitatea Babes-Bolyai w Cluj-Napoca znalazły się w gronie 213 zagranicznych szkół wyższych, które są partnerami SGH.

Jak informuje rzecznik prasowy SGH Marcin Poznań, umowa z Wydziałem Ekonomii Nowego Uniwersytetu Lizbońskiego (UNL) dotyczy Programu Podwójnego Dyplomu. To już kolejny tego typu program na SGH. Umożliwia on studentom studiowanie na obu uczelniach - macierzystej i zagranicznej - i zdobycie dyplomów obu uczelni. "Do tej pory SGH wraz z Universidade Lisboa de Nova prowadziły już wymiany w ramach programów Erasmus oraz CEMS" - informuje Poznań.

UNL - otwarty w 1973 r. - należy do najmłodszych uczelni portugalskich. Jednocześnie od 2006 r. plasuje się wśród 500 najlepszych uczelni na świecie według QS University Rankings. NA Wydziale Ekonomii UNL (Faculdade de Economia) studiuje ok. 2 tys. studentów, zaś w całej uczelni jest ich ok. 15 tys.

Umowy z Uniwersytetem Yonsei w Seulu dotyczą m.in. wymiany akademickiej i wymiany studentów. Historia tej niepublicznej południowokoreańskiej uczelni sięga 1885 r., kiedy powstała jako szkoła medyczna. Formalnie jako Yonsei University istnieje od 1952 r.

"Wśród jej absolwentów są prezesi i dyrektorzy takich firm jak Samsung Electronics, LG, Hyundai i Daewoo. Na dwóch kampusach Yonsei University - w Seulu i Wonju - studiuje w sumie ok. 34 tys. studentów, w tym ok. 4 tys. w ramach międzynarodowych programów wymiany" - informuje rzecznik SGH.

Umowa o współpracy z Uniwersytetem Babes-Bolyai w Cluj-Napoca jest kolejnym przykładem partnerstwa między SGH a rumuńską uczelnią, z którą są już prowadzone wymiany studentów w ramach programu Erasmus.

Jak przypomina Marcin Poznań, historia szkoły sięga 1581 r., kiedy to Stefan Batory, ówczesny król Polski, wielki książę litewski i książę Siedmiogrodu (Transylwanii), ufundował kolegium jezuickie w Cluj. Po II wojnie światowej, ówczesne władze Rumunii zdecydowały połączyć dwie uczelnie w Cluj w jeden uniwersytet, któremu od 1959 r. patronują węgierski matematyk z Siedmiogrodu János Bolyai oraz rumuński bakteriolog Victor Babes.

Szkoła ma swoje kolegia w 18 miastach Siedmiogrodu i prowadzi studia w języku rumuńskim, węgierskim, niemieckim i angielskim. Według rankingu rumuńskiego tygodnika biznesowego "Capital" z września 2009 r. Uniwersytet Babes-Bolyai był najlepszą uczelnią w Rumunii, wyprzedzając Uniwersytet w Bukareszcie i Transylvania University w Brasov. Obecnie w Universitatea Babes-Bolyai studiuje ok. 50 tys. studentów.

W fazie przygotowań są również kolejne umowy o współpracy. Podczas ostatniego posiedzenia Senatu SGH w październiku przegłosowano zgodę na podpisanie porozumienia o współpracy z University of Houston-Clear Lake w USA, przedłużenie umowy o wymianie akademickiej z City University of Hong Kong, a także zawarcie zgody na wstąpienie SGH do Sieci Uniwersyteckiej Regionu Morza Bałtyckiego.

Listę uczelni współpracujących z SGH w ramach programów Erasmus, CEMS, PIM, Programu Podwójnych Dyplomów Magisterskich i umów dwustronnych można znaleźć tutaj.

PAP - Nauka w Polsce

ekr/ agt/ bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    MNiSW: jeśli doniesienia medialne się potwierdzą, będą konsekwencje dla rektora uczelni w Siedlcach

  • Fot. Adobe Stock

    Katowice/ Teatr Śląski włącza krakowskich studentów w działalność artystyczną

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera