"Gen altruizmu" - atrakcyjny u partnerów

Zachowania egoistyczne albo altruistyczne miały szansę ewoluować, gdyż były jednymi z cech, jakich nasi przodkowie pożądali u potencjalnych partnerów - twierdzą naukowcy brytyjscy na łamach &quot;British Journal of Psychology&quot; i przedstawiają na to genetyczne dowody. <br /><br />

Naukowcy z University of Nottingham oraz Instytutu Psychiatrii w londyńskim King's College sprawdzali, czy zachowanie altruistyczne ewoluowało w efekcie działania doboru płciowego. Dobór ten jest rodzajem selekcji, wynikającej ze współzawodnictwa w zachowaniach godowych. Jego efektem jest nasilenie w populacji określonych cech, postrzeganych przez płeć przeciwną jako atrakcyjne, np. cech fizycznych świadczących o płodności czy określonych cech charakteru.

W badaniu wzięły udział same kobiety-bliźniaczki, 70 par bliźniąt jednojajowych i 87 dwujajowych. Wypełniały one kwestionariusze, na podstawie których naukowcy oceniali stopień przejawianego przez nie altruizmu (np. 'przekazałam pieniądze na cel charytatywny') oraz to, jak bardzo cenią one altruizm u potencjalnego partnera (np. 'kiedyś skoczył do rzeki, by ratować tonącego').

Statystyczne analizy odpowiedzi pozwoliły ustalić, że zarówno na zróżnicowanie preferencji kobiet odnośnie altruizmu u nich samych, jak i u partnera, wpływają geny. Można więc sądzić, że jest to cecha poddawana działaniu doboru płciowego.

Naukowcy podejrzewają również, że w naszej ewolucyjnej przeszłości osoby bardziej ceniące u partnera zachowania altruistyczne częściej wiązały się z większymi altruistami.

Zdaniem jednego z autorów pracy, dr Tima Phillipsa z University of Nottingham, wyniki badań bliźniaczek potwierdzają związek pomiędzy naszym altruizmem, kierowanym w stronę zupełnie obcych nam osób, a doborem płciowym. "Jednocześnie rzucają nowe światło na problem altruistycznego zachowania, które na pierwszy rzut oka wydaje się być na bakier z teorią ewolucji" - zauważa.

Naukowcy zauważają, że w przeszłości rozwój ludzkiego mózgu mógł znacznie zwiększyć koszt wychowywania dzieci, wymagające opieki rodziców przez stosunkowo długi czas. Dla naszych przodków istotne mogło więc być wybieranie takich partnerów, którzy jednocześnie chcieliby - i mogli - być dobrymi rodzicami na długą metę. Dobrych wskazówek na ten temat mogły dostarczać przejawy altruizmu, prowadząc do powstania związku pomiędzy ludzkim altruizmem, a doborem płciowym - tłumaczą autorzy pracy. ZAN

PAP - Nauka w Polsce

krf/bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 03.01.2024  EPA/CJ GUNTHER

    USA/ Harvard odpiera ataki federalne broniąc swojej niezależności

  • Fot. Adobe Stock

    Badanie: kontakt z reklamami niezdrowej żywności zwiększa dzienne spożycie kalorii u dzieci

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera