Nowa teoria powstania życia na Ziemi testowana na AGH w Krakowie

Kwarc – kryształ górski używany w opisanych eksperymentach
Kwarc – kryształ górski używany w opisanych eksperymentach

<strong>Pierwszymi najprostszymi formami życia nie były bakterie lub wirusy, ale związki organiczne - aminokwasy lub ich zespoły</strong> - twierdzi prof. Maciej Pawlikowski z Pracowni Biomineralogii Wydziału Geologii, Geofizyki i Ochrony Środowiska AGH w Krakowie. Jego zdaniem, do powstania podstawowych związków organicznych miało się przyczynić przekazanie im energii kwarcu piezoelektrycznego z pomocą wzbudzenia - drgań wywołanych przez wyładowania atmosferyczne.

Prof. Pawlikowski wyszedł w trakcie swoich badań z założenia, że podobieństwo niektórych struktur biologicznych i mineralnych jest nieprzypadkowe.

"Ten minerał - kwarc - skłonił mnie do przypuszczenia, że mógł ono mieć istotny wpływ na powstanie życia. Niektóre z minerałów można podejrzewać o to, że "przekazały" swoje cechy związkom organicznym powodując modyfikacje tych związków w kierunku substancji wykazujących najpierwotniejsze cechy typowe dla świata określanego jako świat żywy" - powiedział PAP naukowiec.

Badacz przypuszcza, że tę energię przekazał prostym związkom organicznym kwarc, a w szczególności kwarc piezoelektryczny. W stanach wzbudzenia (drgań), spowodowanych wyładowaniami atmosferycznymi, mógłby on przekazać energię drga - np. aminokwasom - zmieniając ich energię własną i powodując powstanie dalszych modyfikacji związków organicznych i form, które w przyszłości miały stanowić o powstaniu życia - uważa prof. Pawlikowski.

"Przedstawiona hipoteza i wyniki dotychczasowych badań, mimo że nie wyjaśniają wielu problemów związanych z powstaniem życia na Ziemi wskazują, że związki organiczne w stanach wzbudzenia, powodowanych wibrującym kwarcem, mają odmienne struktury niż w stanie niewzbudzonym. Odmienność struktur wywołanych drganiami powoduje także odmienność właściwości tych substancji" - wyjaśnia PAP prof. Pawlikowski.

Jego zdaniem, przyjmując prezentowaną hipotezę o najwcześniejszych fazach powstawania życia na Ziemi (zmodyfikowane aminokwasy) można stwierdzić, że ich odkrycie w warstwach geologicznych jest nierealne. Po milionach lat uległy one w warstwach geologicznych całkowitej dekompozycji.

"Należy także zauważyć, że w przypadku poprawności prezentowanej teorii jest mało prawdopodobnym występowanie życia o podobnej genezie i w podobnej do naszej formie w najbliższym otoczeniu Ziemi. Badania większości planet i dostępnych ciał niebieskich wskazują bowiem, że - w przeciwieństwie do Ziemi - nie zawierają one kwarcu, czyli potencjalnego generatora życia, w ich powierzchniowych warstwach geologicznych" - podsumowuje badacz.

PAP - Nauka w Polsce, Szymon Zdziebłowski

agt/bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Słowik. Fot. Adobe Stock

    Ekspert: słowiki przez rok uczą się śpiewu

  • Fot. Adobe Stock

    Podkarpackie/ Naukowcy skontrolują obszary chronionego krajobrazu i napiszą nowe plany

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera