Delfiny potrafią znaleźć wspólny język

Pospolite delfiny butelkonose i delfiny amazońskie z podgatunku Sotalia guianensis wydają się porozumiewać wspólnym językiem - informuje pismo &quot;Ethology&quot;. <br /><br />

Delfin butelkonosy to najbardziej znany i najpospolitszy gatunek delfina, który pływa we wszystkich oceanach świata. Dorasta nawet do 3,8 metra. Dużo mniejszy(najwyżej 2,1 metra) delfin amazoński występuje zarówno w wodach słodkich, jak i - jako podgatunek - w płytkich wodach przy ujściach rzek w Ameryce Południowej.

Choć te delfiny są odległymi krewnymi, często spotykają się u wybrzeży Kostaryki. Jak wykazała dr Laura May- Collado z uniwersytetu Puerto Rico w San Juan, oba gatunki wydają odmienne dźwięki, jednak gdy spotykają się ich stada, zaczynają wydawać odgłosy mające cechy wspólne dla sposobu porozumiewania obu gatunków - częstotliwość wyższą niż w przypadku delfinów butelkonosych, ale niższą niż w przypadku amazońskich. Także długość trwania sygnałów jest pośrednia.

Ograniczenia sprzętu używanego do rejestracji sprawiają, że naukowcy nie potrafią odróżnić głosów poszczególnych delfinów i rejestrują tylko całe stada. Na razie nie wiadomo, czy chodzi o międzygatunkowe porozumiewanie się, czy też mniejsze delfiny amazońskie próbują odstraszyć delfiny butelkonose.PMW

PAP - Nauka w Polsce

krf/bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Nietypowa planeta okrąża dwie gwiazdy na prostopadłej orbicie

  • Fot. Adobe Stock

    Chiny/ Inżynier misji Chang'e 8: z Rosjanami rozważamy umieszczenie reaktora jądrowego na Księżycu

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera