Ćwiczenia w walce z osteopenią

U kobiet cierpiących na osteopenię (utrata masy kostnej wraz z wiekiem) regularne ćwiczenia poprawiają równowagę i szybkość chodzenia, pomagają chronić przed złamaniami, a nawet wydłużają życie - wynika z nowych badań opublikowanych w piśmie &quot;Archives of Internal Medicine&quot;. <br /><br />

Fińscy naukowcy z Instytutu Deaconess w Oulu wykazali, że program łączący zaledwie 20 minut ćwiczeń w domu dziennie i nadzorowany trening co tydzień przez sześć miesięcy w roku niwelował ryzyko upadków i złamań o 32 proc. Przygotowany przez badaczy program trwał pięć lat, przy czym pozytywne skutki były widoczne przez dwa lata po jego zakończeniu.

Autorzy badań zauważają, że upadki, które zdarzały się w grupie kobiet ćwiczących były nie tylko mniej częste, ale również mniej poważne niż w przypadku kobiet z grupy kontrolnej, gdzie częściej zdarzały się np. złamania kości biodrowej. Ponadto panie, które w ciągu swojego życia były chociażby umiarkowanie aktywne fizycznie miały o 78 proc. niższe ryzyko złamań po zakończeniu programu.

Nawet małe osłabienie i zachwiania równowagi mogą w znacznym stopniu utrudnić osobom starszym codzienne funkcjonowanie. Jak podkreślają naukowcy, regularne ćwiczenia powinny być zalecane kobietom, u których zdiagnozowano osteopenię, gdyż dzięki temu dłużej będą mogły polegać na własnych siłach i zachować niezależność. KOC

PAP - Nauka w Polsce

krf/bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 24.04.2025. EPA/ANDRES MARTINEZ CASARES

    Chiny/ Media: powrót tajkonautów ze stacji kosmicznej opóźniony przez pogodę

  • Fot. Adobe Stock

    Palenie, picie i brak ruchu szkodzą już w młodym wieku

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera