Wirus, który powoduje choroby układu oddechowego może też mieć związek z dziecięcą otyłością - informuje pismo "Pediatrics". <br /><br />
Teraz naukowcy z University of California przebadali grupę 124 dzieci w wieku od 8 do 18 lat, z których połowa była otyła. U 19 dzieci wykryto przeciwciała specyficzne dla adenowirusa AD36 - 15 z nich należało do otyłej grupy. Otyłe dzieci, u których występowały przeciwciała ważyły średnio o 15,8 kilograma więcej niż ich otyli rówieśnicy bez przeciwciał.
Autor badań profesor pediatrii Jeffrey Schwimmer ma nadzieję, że ich wyniki zmienią stosunek do otyłych - otyłość może nie być winą tylko dziecka i jego rodziny.
Na razie nie wiadomo, w jaki sposób wirus AD36 zakaża ludzi i dlaczego nie na wszystkich miałby on wpływać tak samo - cztery osoby po przebytej infekcji wirusowej nie były otyłe. Wyjaśnienie związku pomiędzy wirusem AD36 a otyłością wymaga dalszych badań -być może adenowirus nie jest sprawcą otyłości, a otyli po prostu łatwiej ulegają zakażeniu. PMW
PAP - Nauka w Polsce
krf/bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.