Hobbit z indonezyjskiej wyspy Flores miał silnie zdeformowaną czaszkę. Jest to argument za tym, że nie mamy do czynienia z nowym gatunkiem, ale ze zdeformowanym człowiekiem - informują naukowcy na łamach "American Journal of Physical Anthropology".
W 2003 r. na indonezyjskiej wyspie Flores dokonano spektakularnego odkrycia. W jaskini Liang Bua odnaleziono fragment szkieletu i kilka innych kości, należących do niewielkich osobników o małej czaszce. Żyli oni przed 18 tys. lat. Naukowcy nadali znalezisku nazwę Homo floresiensis, a dziennikarze - hobbit z Flores.
Od czasu odkrycia wśród naukowców trwa spór, czy Homo floresiensis to rzeczywiście przedstawiciel nowego gatunku, czy też człowiek zdeformowany na skutek jakiejś choroby.
W najnowszych badaniach przeanalizowano czaszkę szkieletu oznakowanego LB1. Robert Eckhardt z Penn State University w USA i Maciej Henneberg z University of Adelaide w Australii uznali, że odznacza się ona dużą asymetrią budowy, którą można wyjaśnić zaburzeniem w rozwoju.
Zdaniem naukowców, jest to argument, że nie mamy do czynienia z nowym gatunkiem, ale ze zdeformowanym przedstawicielem naszego własnego gatunku. KRX
PAP - Nauka w Polsce
krf/ gma/bszFundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.