Archeolodzy odnaleźli na stanowisku w środkowej Turcji gliniane tabliczki pokryte pismem klinowym sprzed 4000 lat z najstarszą umową handlową w Anatolii - informuje serwis internetowy Assyrian International News Agency. <br /><br />
Jak poinformował prof. Cahit Gunbatti z Uniwersytetu w Ankarze, archeolodzy badają stanowisko archeologiczne w osadzie Karum w pobliżu kopca Kultepe od 1948 roku i jak dotąd odnaleźli łącznie około 23 tysiące starożytnych glinianych tabliczek pokrytych pismem klinowym.
Na stanowisku znajdują się pozostałości starożytnej osady Asyryjczyków, którzy przybyli na tereny Kapadocji w około 2000 r. p.n.e. z północnej Mezopotamii i zajmowali się handlem cyną oraz tkaninami.
Do najnowszych znalezisk na stanowisku należą dwie tabliczki zawierające najstarszą odnalezioną na terenie Turcji pisemną umowę handlową, zawartą w około 2000 r. p.n.e. między królestwem Asyrii w Mezopotamii a królestwem Kanesz w Kapadocji.
Ruiny starożytnego miasta Kanesz znajdują się w odległości około 20 kilometrów na południowy-zachód od miasta Kayseri, znanego w starożytności pod nazwą Cezarea Kapadocka. JOT
PAP - Nauka w Polsce
bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.