
<strong>"Freqtric Drums" i "Copernichaos", pod tymi zagadkowymi nazwami kryją się nowe eksponaty artystyczne zainstalowane w Centrum Nauki Kopernik</strong>. W budynku CNK pojawiły się w środę, 11 sierpnia.
"Każde takie uderzenie to dźwięk. Tak więc poklepując osoby stojące obok, tworzy się utwór muzyczny, prawdopodobnie niepowtarzalny. Choć w środę Tetsuaki Baba usilnie próbował nauczyć kilka osób wygrywać gamę i prostą piosenkę, która jednak okazała się dla +pierwszorazowych+ skomplikowanym dziełem" - czytamy na stronie internetowej Centrum Nauki Kopernik.
Jeśli ktoś zamiast wygrywania własnych melodii woli posłużyć za instrument muzyczny, może za pomocą specjalnych obrączek z doczepionymi kablami połączyć się z siedmioma innymi osobami. W tej sytuacji obrączka jednej z osób daje prawo do "grania na innych uczestnikach" eksperymentu.
Jak informuje CNK, z kolei eksponat "Copernichaos", którego montaż cały czas trwa to instalacja inspirowana rysunkami Mikołaja Kopernika, pokazująca "uporządkowany chaos". Jej autorką jest amerykanka Mary Ziegler.
"Mary godzinami stoi nad szklanym kołem, wyjmuje z kolejnych torebek drobne elementy: druciki, kółeczka, łańcuszki, i wszystkie te elementy dopasowuje i składa. Bez żadnej instrukcji! Po prostu z głowy!" - podaje CNK.
Szczegółowe informacje na temat ekspozycji i nowych eksponatów są dostępne na stronach: www.kopernik.org.pl oraz http://www.kopernik.org.pl/zdjecia_z_instalacji_eksponatow.php
EKR
PAP - Nauka w Polsce
tot/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.