Leki przeciwdepresyjne z grupy inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI) nie pomagają dzieciom chorym na autyzm - ostrzegają naukowcy z Australii na łamach Cochrane Database of Systematic Reviews. Informację publikuje Serwis Interentowy Eurekalert. <br /><br />
Zaburzenia spektrum autyzmu są trudne do leczenia, ponieważ pacjenci mają całą gamę różnych objawów, głównie trudności z kontaktami z otoczeniem i komunikacją. SSRI są najbardziej powszechnie stosowaną grupą leków dla chorych na depresję, ale lekarze stosują inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny również u autystyków, ponieważ u chorych dochodzi do zaburzeń w sygnalizacji z udziałem tego neuroprzekaźnika.
Katrina Williams wraz z zespołem z University of New South Wales i Sydney Children's Hospital w Sydney badała 271 pacjentów - dzieci chorych na autyzm. Uczestnikom podawano fluoksetynę, fluvoxaminę, fenfluraminę i citalopram. Naukowcy nie zaobserwowali żadnej poprawy, natomiast stwierdzili poważne skutki uboczne, w tym powtarzające się ataki padaczki u jednego dziecka.
Na podstawie otrzymanych wyników autorzy podkreślają, że nie można zalecać stosowania leków z grupy SSRI chorym na autyzm. W przypadku niektórych dorosłych, którzy oprócz typowych objawów autystycznych mają depresję i lęki, sprawę można rozważyć indywidualnie. KDO
PAP - Nauka w Polsce
krf/bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.