Antydepresanty nie pomagają autystykom

Leki przeciwdepresyjne z grupy inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI) nie pomagają dzieciom chorym na autyzm - ostrzegają naukowcy z Australii na łamach Cochrane Database of Systematic Reviews. Informację publikuje Serwis Interentowy Eurekalert. <br /><br />

Antydepresanty są powszechnie przepisywane pacjentom cierpiącym na zaburzenia spectrum autyzmu. Pomimo wstępnych doniesień na temat korzystnego wpływu tych leków na stan niektórych dorosłych, nie ma żadnych dowodów na temat leczniczego działania SSRI u dzieci, przeciwnie - znana jest długa lista poważnych skutków ubocznych.

Zaburzenia spektrum autyzmu są trudne do leczenia, ponieważ pacjenci mają całą gamę różnych objawów, głównie trudności z kontaktami z otoczeniem i komunikacją. SSRI są najbardziej powszechnie stosowaną grupą leków dla chorych na depresję, ale lekarze stosują inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny również u autystyków, ponieważ u chorych dochodzi do zaburzeń w sygnalizacji z udziałem tego neuroprzekaźnika.

Katrina Williams wraz z zespołem z University of New South Wales i Sydney Children's Hospital w Sydney badała 271 pacjentów - dzieci chorych na autyzm. Uczestnikom podawano fluoksetynę, fluvoxaminę, fenfluraminę i citalopram. Naukowcy nie zaobserwowali żadnej poprawy, natomiast stwierdzili poważne skutki uboczne, w tym powtarzające się ataki padaczki u jednego dziecka.

Na podstawie otrzymanych wyników autorzy podkreślają, że nie można zalecać stosowania leków z grupy SSRI chorym na autyzm. W przypadku niektórych dorosłych, którzy oprócz typowych objawów autystycznych mają depresję i lęki, sprawę można rozważyć indywidualnie. KDO

PAP - Nauka w Polsce

krf/bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Malaria może sprzyjać chłoniakowi u dzieci

  • Fot. Adobe Stock

    Naukowcy: rekin gryzie również w samoobronie

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera