W płodne dni kobiety podświadomie kupują bardziej seksowne ubrania i dodatki - wykazały badania, które publikuje pismo "Journal of Consumer Research". <br /><br />
Prawdziwym celem tych badań było lepsze zrozumienie, w jaki sposób czynniki hormonalne wpływają na zachowania konsumentów.
W badaniach kobietom pokazano serię fotografii atrakcyjnych kobiet z sąsiedztwa, a następnie poproszono, by wybrały sobie ubrania i akcesoria, które chciałyby zakupić. Kolejne doświadczenie było bardzo podobne, ale na prezentowanych zdjęciach były kobiety z sąsiedztwa o nieatrakcyjnym wyglądzie lub kobiety mieszkające w dużej odległości od uczestniczek badania - ok. 1600 km.
Okazało się, że panie będące w płodnej fazie cyklu podświadomie wybierały bardziej seksowne artykuły pod wpływem zdjęć atrakcyjnych sąsiadek. Zdjęcia kobiet nieatrakcyjnych lub mieszkających daleko nie dawały podobnego efektu. Zależności tej nie obserwowano w innych fazach cyklu miesięcznego.
Jak tłumaczy Durante, choć ostatecznym celem takich zachowań kobiet jest przyciągnięcie uwagi potencjalnego partnera, to główną motywacją jest tu współzawodnictwo z potencjalnymi rywalkami z okolicy. "Jeśli wyglądasz bardziej pociągająco niż one, to większe prawdopodobieństwo, że zwrócisz na siebie uwagę" - mówi badaczka. Jednak dla kobiety z Nowego Jorku mieszkanka Los Angeles nie stanowi konkurencji.
Zdaniem Durante, badania te oznaczają, że w trakcie płodnych dni kobiety są bardziej skłonne do kupowania nie tylko seksowniejszych ubrań czy dodatków, ale wszelkich artykułów mających poprawić wygląd, w tym kosmetyków, suplementów diety, a nawet procedur medycznych czy sprzętu do ćwiczeń.
W każdym cyklu kobiety jest tylko kilka płodnych dni - ok. 3 dni poprzedzające owulację, czyli jajeczkowanie, dzień owulacji (występuje ok. 14 dnia cyklu) i najwyżej 2 kolejne dni. JJJ
PAP - Nauka w Polsce
krf/bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.