Brazylijscy naukowcy odkryli najprostsze mikroby, które uznali za źródło życia biologicznego na Ziemi i w całym Wszechświecie.
Jak się okazało, bakterie te mają praktycznie nieograniczoną zdolność do przetrwania. W trakcie przeprowadzonych eksperymentów wytrzymywały one śmiertelne dla wszystkich innych znanych organizmów biologicznych dawki radiacji, agresywne środowiska chemiczne, maksymalne temperatury zarówno zimna jak i gorąca oraz długotrwały pobyt w próżni.
"Najwyższy stopień zdolności do przetrwania bakterii Deinococcus radiodurans czyni z niej głównego kandydata na źródło życia biologicznego w przestrzeni kosmicznej" - oświadczył kierownik badań prof. I. Polino-Lima.
Bakteria została przypadkowo wykryta przez niego podczas prac nad obróbką promieniowaniem opakowań żywnościowych. Maksymalną biologiczną odporność tej bakterii wyjaśnia się tym, że jest ona w stanie posiadać do 10 pełnych kopii swojego genomu. Zazwyczaj organizmy ograniczają się do jednej. YY
PAP - Nauka w Polsce
kap
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.