Nauka dla Społeczeństwa

15.04.2024
PL EN
19.07.2010 aktualizacja 19.07.2010

Joanna Oracz poznaje tajemnice najkrótszych błysków światła

<strong>Dzięki pracy badawczej Joanny Oracz, studentki <a href="http://www.fuw.edu.pl/">Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego</a>, naukowcy będą mogli w przyszłości korzystać z mikroskopów dających znacznie lepszą jakość obrazu. </strong>Oracz bada rozbłyski światła, zwane laserami impulsowymi, a to od ich parametrów w dużej mierze zależy jakość obrazu uzyskiwanego pod mikroskopem laserowym. Za prowadzone badania studentka IV roku Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego została wyróżniona w pierwszej edycji konkursu &quot;Dziewczyny przyszłości - śladami Marii Skłodowskiej-Curie&quot;.

"Badam lasery impulsowe, czyli źródła światła, które wysyłają promieniowanie przez zaledwie bardzo krótką chwilę czasu. Można je nazwać rozbłyskami" - mówi PAP Joanna Oracz.

Podczas rozdania nagród "Dziewczynom przyszłości" prof. Ryszard Sosnowski z Instytutu Problemów Jądrowych, wyjaśniał, że czas wyświetlania tych rozbłysków jest tyle razy krótszy w stosunku do sekundy, ile razy sekunda jest krótsza w stosunku do milionów lat.

"Zajmuję się charakterystyką takich impulsów. Ponieważ są to zjawiska świetlne do niedawna najkrótsze z możliwych, to w zasadzie nie dysponujemy już krótszymi wydarzeniami, za pomocą których moglibyśmy mierzyć czas ich trwania. Dlatego konieczne jest stosowanie do tego specjalnych technik" - wyjaśnia rozmówczyni PAP.

Do badania najkrótszych rozbłysków i określenia długości ich trwania naukowcy stosują więc np. metodę autokorelacji.

"Oprócz charakterystyki czasowej impulsów zajmujemy się też ich kształtowaniem, czyli możliwością zmiany parametrów takiego rozbłysku. Możemy np. spowodować, że jeden impuls będzie dłuższy, a po nim będzie następował krótszy" - opisuje młoda badaczka.

Zapewnia, że wiedza o laserach impulsowych będzie przydatna wszędzie tam, gdzie takich impulsów się używa. "Znajdują one zastosowanie w wielu różnych dziedzinach. Jedną z nich jest np. mikroobróbka materiałów. Dzięki temu, że impulsy trwają bardzo krótko, moc chwilowa osiągana przez nie jest bardzo duża - może być porównywalna z mocą elektrowni" - tłumaczy Oracz. Dodaje, że dzięki tej właściwości rozbłysków naukowcy mogą odkrywać bardzo ciekawe własności materiałów.

"Lasery impulsowe mogą być również wykorzystywane przy kontroli reakcji chemicznych. Mnie jednak przede wszystkim interesuje zastosowanie laserów impulsowych w mikroskopach" - mówi laureatka konkursu.

Oracz zbudowała specjalny układ optyczny, który służy do badania impulsów. Jak opisuje, układ ten równocześnie charakteryzuje i kształtuje te impulsy. Najpierw bada dany impuls, określa jego fazę i amplitudę spektralną, a następnie pozwala na zadanie pożądanych parametrów impulsu, otrzymanie potrzebnego profilu czasowego.

"Ten układ znajduje zastosowanie przede wszystkim w mikroskopii. Okazuje się, że uzyskiwana jakość obrazu w dużym stopniu zależy od tego, jakie będą parametry impulsu. Mikroskop, nad którym zamierzam w przyszłości pracować, poprawia znacznie jakość obrazowania i prawdopodobnie ten układ zostanie w nim wykorzystany" - mówi rozmówczyni PAP.

Badania nagrodzone w konkursie "Dziewczyny przyszłości", które Oracz prowadziła w zespole naukowym prof. Czesława Radzewicza zostały już zakończone. Laureatka zapowiada, że na razie chciałaby się skupić na mikroskopii, która będzie tematem jej pracy magisterskiej. "Nawiązałam już współpracę z Instytutem Biologii Doświadczalnej im. Nenckiego i mam nadzieję, że uda nam się w tym zakresie coś ciekawego zrobić" - dodaje badaczka.

***

Do pierwszej edycji konkursu "Dziewczyny przyszłości - śladami Marii Skłodowskiej-Curie" zorganizowanego przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego i redakcję miesięcznika ELLE zgłoszono 131 prac studentek kierunków matematycznych, przyrodniczych, ścisłych i technicznych.

Pierwsze miejsce zajęła Malwina Strenkowska z Kolegium Międzywydziałowych Indywidualnych Studiów Matematyczno-Przyrodniczych Uniwersytetu Warszawskiego. Wśród wyróżnionych znalazła się również Agata Szade z Zakładu Biotechnologii Medycznej Uniwersytetu Jagiellońskiego.

PAP - Nauka w Polsce, Ewelina Krajczyńska

agt/bsz/kap/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024