Archeolodzy odkryli na stanowisku na Półwyspie Jutlandzkim w środkowej Danii pozostałości królewskiej, drewnianej rezydencji z X wieku - informuje serwis internetowy Copenhagen Post. <br /><br />
W Jelling znajdują się kurhany, kamienie runiczne i kościół, związane z duńskimi pochówkami królewskimi z X wieku, które w 1994 roku zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Odkrycia dokonano w północno-wschodniej części istniejącego kompleksu archeologicznego w Jelling.
Jak poinformował Mads Dengso Jessen, archeolog z Uniwersytetu Aarhus kierujący pracami wykopaliskowymi, na stanowisku zostały odkryte pozostałości czterech wielkich budowli z czasów panowania króla Haralda Sinozębego, który władał Danią w latach 958-987.
Zdaniem archeologów, charakterystyczne geometryczne kształty odkrytych ruin wskazują, że w tym miejscu stała niegdyś królewska rezydencja Haralda.
Jelling jest uznawane za kolebkę królestwa Danii, gdyż właśnie tam w kurhanach pochowane zostały ciała Gorma Starego - pierwszego króla Danii - i jego żony Tyry, którzy byli rodzicami Haralda Sinozębego.
Harald był władcą, który wprowadził do Danii chrześcijaństwo, przyjmując chrzest około 965 roku. Przed kościołem w Jelling, do którego Harald przeniósł ciało swojego ojca, stoją dwa słynne kamienie runiczne, z których pierwszy z połowy X wieku został postawiony przez Gorma na cześć Tyry, a drugi w około 965 roku przez Haralda na cześć rodziców.
To na kamieniu runicznym Haralda, który jest głazem o wysokości 2,43 metra i wadze około 10 ton, widnieje inskrypcja mówiąca o królu Haraldzie, który uczynił Duńczyków chrześcijanami. JOT
PAP - Nauka w Polscekrf/bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.