Unikatowy zielnik Syreniusza trafił do zbiorów muzeum w Oświęcimiu

O unikatowy zielnik Szymona Syreniusza, inaczej zwany "Herbarzem", wydany w drukarni Bazylego Skalskiego w Krakowie w 1613 roku, wzbogaciły się zbiory muzeum miejskiego w Oświęcimiu - poinformowała rzecznik oświęcimskiego magistratu Katarzyna Kwiecień.

"Herbarz został opracowany przez Syreniusza dla Anny Wazówny. Opisuje zastosowania ziół i roślin w praktyce oraz ich leczniczy charakter. Zielnik był wykorzystywany w lecznictwie do XIX wieku" - powiedziała rzecznik.

Kwiecień dodała, że dla oświęcimskiego muzeum jest to o tyle szczególny nabytek, gdyż Syreniusz urodził się właśnie w tym mieście. Placówce zaoferował zakup zielnika jeden z krakowskich antykwariuszy. "Herbarz" wymaga konserwacji. Po niej będzie go można oglądać na specjalnej ekspozycji.

Szymon Syreński urodził się około 1540 roku w Oświęcimiu. Zmarł 29 marca 1611 roku w Krakowie. Był profesorem Akademii Krakowskiej, lekarzem, botanikiem, badaczem leczniczych właściwości ziół, jednym z najwybitniejszych polskich zielnikarzy. Używał zlatynizowanych form nazwiska: Syrenius, Syrrenius oraz Sacranus. W literaturze polskiej najczęściej nazywany jest Syreniuszem. SZF

PAP - Nauka w Polsce

abe/ jbr/bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    "Hormon miłości" łagodzi agresję u samic lemurów

  • Zagłębienia po obu stronach, przypisywane drapieżnemu kotowi, fot. Thompson et al., 2025, PLOS One, CC-BY 4.0 (https://creativecommons.org/licenses/by/4.0/)

    Znaleziony w Anglii szkielet gladiatora nosi ślady kłów drapieżnego kota

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera