Amerykański fizyk, prof. Honig doktorem honoris causa AGH

<strong>Prof. Jurgen Michael Honig - wybitny amerykański fizyk - otrzymał tytuł doktora honoris causa Akademii Górniczo-Hutniczej</strong>. O wyróżnieniu uczonego zdecydował 21 czerwca na uroczystym posiedzeniu Senat uczelni.

Do największych osiągnięć naukowych prof. Honiga należy m.in. zbudowanie unikalnego na skalę światową laboratorium hodowli monokryształów szerokiej klasy materiałów tlenkowych, a także siarczków i selenków. Kryształy z tego laboratorium są badane w wielu laboratoriach światowych, m.in. w Polsce.

Prof. Honig urodził się w 1924 roku w Getyndze w Niemczech. Od 1946 roku jest obywatelem Stanów Zjednoczonych, gdzie zdobył wszystkie stopnie wykształcenia.

Jak informuje AGH, naukowiec ukończył studia w Amherst College w Massachusetts, a doktorat uzyskał na Uniwersytecie stanu Minnesota. Staż podoktorski odbył na Uniwersytecie Princeton (New Jersey). Całe życie zawodowe prof. Honiga jest związane z Uniwersytetem Purdue poza okresem 1959-67, kiedy to prowadził zespół naukowy w laboratorium Lincolna w Massachusetts Institute of Technology.

Był edytorem czasopisma "Journal of Solid State Chemistry" w latach 1982-99, kiedy czasopismo to rozrosło się dwukrotnie. Poza tym, był Dyrektorem Centrum Inżynierii Materiałowej na Uniwersytecie Purdue w latach 1968-82. Z tego względu miał swoje laboratoria zarówno w Katedrze Chemii jak i Fizyki na tym uniwersytecie.

Lista jego publikacji obejmuje około 400 pozycji. Opublikował m.in. dwie monografie naukowe, a jedna z nich - podręcznik akademicki "Thermodynamics: Principles Characterizing Physical and Chemical Processes" - ma już 3. wydanie.

"Profesor Honig wygłosił także ponad 100 referatów zaproszonych, plenarnych i innych na konferencjach międzynarodowych. Także obecnie, w wieku 85 lat, dalej publikuje prace i przygotowuje następną monografię naukową" - czytamy na stronie internetowej AGH.

Jak popodkreśla uczelnia, prof. Honig połączył badania technologiczne (hodowla monokryształów) z badaniem ich własności fizycznych i teoretycznym opisem otrzymanych wyników. W związku z tym, w jego laboratorium pracowali chemicy, fizycy i inżynierowie materiałowi.

Prof. Honig współpracował też z polskimi fizykami. W sumie opublikował z nimi około 50 prac- większość w ogólnoświatowych czasopismach naukowych. W laboratorium prof. Honiga byli na wieloletnich stażach profesorowie: Zbigniew Kąkol, Andrzej Kozłowski i Józef Spałek.

Naukowiec brał udział w wielu konferencjach naukowych organizowanych w Polsce i opublikował wiele prac w Acta Phys. Polonica. Wygłaszał też dwukrotnie cykl wykładów w Krakowie na temat termodynamiki procesów nieodwracalnych.

"Jego rola w rozwoju kadry naukowej AGH wydaje się być nie do przecenienia. Oczywiście współpraca rozwijała się przede wszystkim przy solidnym i systematycznym wysiłku zainteresowanych osób ze strony polskiej" - informuje krakowska uczelnia. EKR

PAP - Nauka w Polsce

agt/bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera