Szanse na reaktywację otwockiego technikum nukleonicznego

Podpisanie listu intencyjnego w sprawie technikum nukleonicznego.
Od lewej: Henryk Matosek, Grzegorz Michalczyk, Mirosław Pszonka,
Grzegorz Wrochna, Ludwik Dobrzyński (u dołu), Marek Pawłowski (u góry).
(Źródło: Wiktor Lach)
Podpisanie listu intencyjnego w sprawie technikum nukleonicznego. Od lewej: Henryk Matosek, Grzegorz Michalczyk, Mirosław Pszonka, Grzegorz Wrochna, Ludwik Dobrzyński (u dołu), Marek Pawłowski (u góry). (Źródło: Wiktor Lach)

<strong>List intencyjny w sprawie utworzenie w otwockim Zespole Szkół nr 2 klasy patronackiej Instytutu Problemów Jądrowych (IPJ) podpisali 17 czerwca w Świerku przedstawiciele IPJ, władz powiatu otwockiego i ZS2 </strong>- poinformował rzecznik IPJ, dr Marek Pawłowski. Kolejnym celem współpracy byłoby reaktywowane otwockiego technikum nukleonicznego.

W spotkaniu uczestniczyli: wicestarosta powiatu Mirosław Pszonka, członek zarządu powiatu Grzegorz Michalczyk, dyrektor Zespołu Szkół nr 2 Henryk Matosek oraz dyrektor IPJ prof. Grzegorz Wrochna, dyrektor Działu Szkolenia i Doradztwa IPJ prof. Ludwik Dobrzyński i rzecznik IPJ dr Marek Pawłowski.

Jak podkreśla rzecznik, podpisanie listu intencyjnego i nawiązanie współpracy ma przywrócić wieloletnią tradycję kształcenia w powiecie kadr dla sektora technologii jądrowych.

Pierwszym etapem współpracy będzie utworzenie w ZS2 klasy patronackiej IPJ na wzór klas akademickich funkcjonujących w innych szkołach. IPJ wspierałby szkołę programowo, kadrowo i laboratoryjnie. Być może już za rok mógłby nastąpić pierwszy nabór uczniów do takiej klasy.

"Docelowo zostałoby reaktywowane otwockie technikum nukleoniczne, które przed laty było jedną z najbardziej renomowanych szkół w Polsce. Strony porozumienia współpracowałyby w przygotowaniu merytorycznym tego przedsięwzięcia i w poszukiwaniu środków na jego sfinansowanie. Środki te potrzebne są na przygotowanie programów, wyposażenie laboratoriów, przygotowanie i prowadzenie praktyk oraz opłacenie kwalifikowanej kadry" - informuje rzecznik IPJ.

Jak relacjonuje, uczestnicy spotkania byli zgodni, że powodzenie projektu zależy także od tego czy uda się zachęcić uzdolnioną technicznie młodzież do wyboru tej ścieżki edukacyjnej. Dlatego przyszłe współdziałanie Instytutu, powiatu i szkoły powinno obejmować również działania adresowane do gimnazjalistów, a nawet do uczniów szkół podstawowych, do ich nauczycieli i do środowisk lokalnych.

"W pierwszym etapie inicjatywa będzie w naturalny sposób skierowana do mieszkańców powiatu otwockiego i okolic. W przyszłości, w miarę możliwości przede wszystkim finansowych, oferta mogłaby być rozszerzona dla uczniów przyjezdnych, korzystających z internatu" - wyjaśnia dr Pawłowski.

Po podpisaniu dokumentu prof. Dobrzyński zaprezentował gościom bazę dydaktyczno-laboratoryjną Instytutu. Goście zobaczyli unikalne stanowiska do doświadczeń uczniowskich i studenckich wykorzystujących izotopy promieniotwórcze, salę pokazów zjawisk związanych z promieniotwórczością i promieniowaniem oraz wystawę eksponatów związanych z postępowaniem z odpadami radioaktywnymi.

"Zapowiedź budowy w Polsce energetyki jądrowej oraz intensywny rozwój technologii jądrowych w wielu dziedzinach gospodarki, w ochronie zdrowia, ochronie środowiska i w sektorze bezpieczeństwa publicznego to czynniki, które z roku na rok będą zwiększały zapotrzebowanie na kadrę techniczną posiadającą odpowiednie kwalifikacje" - zauważa dr Pawłowski.

Zaznacza, że w najbliższych latach sam ośrodek w Świerku będzie potrzebował kilkudziesięciu nowych techników przygotowanych np. w zakresie elektroniki jądrowej i chemii jądrowej. Zapotrzebowanie to wzrośnie po otwarciu parku naukowo-technologicznego. Znacznie większej liczby specjalistów o podobnych kwalifikacjach potrzebować będą elektrownie jądrowe i infrastruktura z nimi współpracująca oraz służby publiczne różnych szczebli.

"Te nowe potrzeby i perspektywy zostały dostrzeżone zarówno w Świerku jak i w powiecie otwockim, który jest organem prowadzącym dla Zespołu Szkół nr 2 - dawnego otwockiego +nukleonika+. dyrekcja IPJ, zarząd powiatu i dyrekcja Zespołu Szkół postanowiły współdziałać, by sprostać wyzwaniom i wykorzystać szansę" -wyjaśnia rzecznik IPJ. EKR

PAP - Nauka w Polsce

agt/bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Badanie: wilki wolą dzikie kopytne od bydła i koni

  • Słowik. Fot. Adobe Stock

    Ekspert: słowiki przez rok uczą się śpiewu

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera