Naukowcy z Teksasu opracowali nowy sonar oparty na nanorurkach

Naukowcy z University of Texas w Urbana opracowali nowy typ sonaru opartego na nanorukrach węglowych. Może on służyć jako sonar badawczy wielkiej czułości. Interesuje się też nim Departament Obrony USA - sonar tego typu może znacząco zwiększyć możliwości rozpoznania jakie mają atomowe okręty podwodne - poinformowały amerykańskie portale technologiczne.

Według portalu pisma "Technology Review", istota wynalazku uczonych z Teksasu polega na wykorzystaniu właściwości nanorurek węglowych - są one zarazem elastyczne i hyrofobowe, a każda nanorurka tworzy wokół siebie "kieszenie powietrzne", ułatwiające propagację fal radiowych niskiej częstotliwości.

Sonar nowej konstrukcji posiada część aktywną z cienkich płatów nanoruek węglowych. Według portalu Daily Tech każda warstwa jest naprawdę cienka - ma grubość 20 mikronów i jest w 99 proc porowata. Przyłożenie napięcia pozwala na łatwą emisję fal bardzo niskiej częstotliwości - około 2000 Hz, które łatwiej rozchodzą się dzięki kieszeniom powietrznym w nanorurkach. Sonar tego typu może tez łatwiej filtrować poszczególne odgłosy i oddzielać odgłosy życia morskiego od sztucznych, a także dzielić je na pasma. Naukowcy z Teksasu twierdzą także, iż przy pomocy pokrycia części emisyjnej płaszczem z nanorurek można będzie tworzyć dokładniejsze i czulsze ultrasonografy medyczne.  MMEJ

PAP - Nauka w Polsce

yy/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    UNICEF: w ciągu ostatnich 50 lat szczepionki uratowały życie ponad 150 mln osób

  • Fot. Adobe Stock

    Kosmicznemu Teleskopowi Hubble'a stuknęło 35 lat

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera