Największy mechaniczny zegar świata instalowany w Chinach

Brytyjska firma Smith of Derby rozpoczęła instalowanie w mieście Hangzhou w Chinach południowo-wschodnich największego w świecie mechanicznego zegara na 113-metrowej wieży w Parku Harmonii. <br /><br />

10-tonowy mechanizm dla czterech cyferblatów o średnicy 13 metrów dostarczono samolotem, by zmieścić się w ustalonym przez zleceniodawcę terminie - do końca czerwca. Sama wieża będzie otwarta dla zwiedzających w przyszłym roku.

W budowie zegara o rekordowych rozmiarach, założona w 1846 roku, firma z miasta Derby zastosowała najnowszą technologię, m.in. w wytworzeniu wskazówek godzinowej i minutowej. Długość tej ostatniej wynosi 7,8 metra. Wskazówki są wykonane z włókna węglowego i ważą po około 70 kilogramów. W przypadku zastosowania tradycyjnego metalu waga każdej ze wskazówek wynosiłaby ok. 2 tony.

"Główną sprawą w tym przypadku było zapewnienie bezpieczeństwa konstrukcji" - powiedział dyrektor Smith of Derby, Bob Betts. Przypomniał on o awarii wskutek ciężaru wskazówek mechanizmu na zegarze Big Ben w Londynie w 1976 roku. Średnica cyferblatu zegara londyńskiego jest prawie dwukrotnie mniejsza niż w Hangzhou. Maksymalna niedokładność nowego zegara ma wynosić 30 sekund na miesiąc. Korektę czasu będzie przeprowadzać wbudowany w zegar system nawigacji satelitarnej GPS.

Przedstawiciel tworzącej Park Harmonii chińskiej firmy Hangzhou Express-Way oświadczył, że wybór padł na zegar mechaniczny dla podkreślenia "związku z historyczną przeszłością". "Będzie on także przestrzegał ludzi przed bezużyteczną stratą czasu" - dodał. YY

PAP - Nauka w Polsce

krf/bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Rozbłyski magnetarów wytwarzają złoto

  • Fot. Adobe Stock

    Portugalia/ Na Azorach odnaleziono ruiny jednej z najstarszych świątyń archipelagu

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera