Rozpoczyna się sezon huraganów na Atlantyku

W czerwcu na Oceanie Atlantyckim rozpoczyna się tegoroczny sezon huraganów, który potrwa do końca listopada. <br /><br />

Specjaliści Krajowej Agencji ds. Oceanów i Atmosfery USA uważają, że w tym roku na Atlantyku powinno utworzyć się od 14 do 23 tropikalnych sztormów. 14 z nich przerodzi się w huragany. Zdaniem amerykańskich specjalistów, od trzech do siedmiu huraganów będzie nie mniej niż trzeciej i wyższej kategorii niebezpieczeństwa.

Zjawisko atmosferyczne klasyfikowane jest jako sztorm i otrzymuje własne imię, jeśli prędkość wiatru w jego epicentrum sięga 63 km/godz. Przy prędkości wiatru 118 km/godz. i większej sztorm staje się huraganem.

Zgodnie z przyjętą tradycją, w Krajowym Centrum Obserwacji Huraganów w Miami (Floryda) przygotowuje się na każdy rok listę 21 imion, ułożonych w kolejności pierwszych liter alfabetu łacińskiego. W chwili obecnej nazwy dla huraganów rozpisane są do 2014 roku.

Obserwacje huraganów prowadzone są w USA od 1851 roku i do 2005 r. tylko raz - w 1933 r. - liczba huraganów i sztormów wyniosła 21. Zwykle bywa ich mniej - 18-19 w okresie od 1 czerwca do 30 listopada. Jednakże w 2005 roku nad Atlantykiem utworzyło się 26 sztormów, z których 14 przerodziło się w huragany, co stało się absolutnym rekordem.

Według ocen specjalistów, w strefie aktywności huraganów w przybrzeżnych rejonach Atlantyku i Zatoki Meksykańskiej żyje 34,6 mln Amerykanów, przy czym 17,3 mln znajduje się w strefie ryzyka tylko w jednym stanie - Florydzie. YY

PAP - Nauka w Polsce

krf/ bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 24.04.2025. EPA/ANDRES MARTINEZ CASARES

    Chiny/ Tajkonauci z misji Shenzhou-19 wrócili na Ziemię z jednodniowym opóźnieniem

  • Fot. Adobe Stock

    Badania: w niektórych nowotworach immunoterapia może zastąpić operację i chemioterapię

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera