Minął rok od wyniesienia w kosmos dwóch kosmicznych obserwatoriów: Herschel i Planck. Herschel bada Wszechświat na falach podczerwonych, natomiast Planck skupia się na zakresie mikrofalowym.
Z kolei misja Herschel stawia sobie za cel badania procesów powstawania galaktyk, gwiazd, składu chemicznego atmosfer planet, księżyców i komet oraz chemii cząsteczek we Wszechświecie. Herschel dysponuje 3,5 metrowym teleskopem, największym niż jakikolwiek inny pracujący w kosmosie w podczerwonym zakresie widma. W sierpniu 2009 r. doszło do awarii jednego z instrumentów (spektrometru heterodynowego o bardzo dużej rozdzielczości), który udało się przywrócić do działania w styczniu b.r.
Z opublikowanych do tej pory wyników misji Herschel można wymienić wykrycie w Mgławicy Oriona śladów molekuł takich jak woda, tlenek węgla, formaldehyd, metanol, eter dimetylowy, cyjanowodór, tlenek siarki, a także obserwacje rzadkich masywnych protogwiazd oraz szczegółowe obserwacje wybranych pól na niebie wspólnie z innymi kosmicznymi obserwatoriami pracującymi w różnych zakresach długości fali.
Planck i Herschel to misje Europejskiej Agencji Kosmicznej ESA. Oba obserwatoria zostały wyniesione za pomocą jednej rakiety Ariane 5 w dniu 14 maja 2009 r. Na główne wyniki obu misji musimy jeszcze poczekać. CZAPAP - Nauka w Polsce
kap
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.