
<strong> Prof. Stanisław Sołtysiński - jeden z najwybitniejszych polskich prawników - otrzymał tytuł doktora honoris causa Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie</strong>. Uroczystość miała miejsce 13 maja.
"Profesor Sołtysiński otrzymuje tytuł honorowego doktora jako jeden z najwybitniejszych polskich prawników przełomu XX i XXI w., współtwórca kodeksu spółek handlowych - prawnego fundamentu gospodarki rynkowej w Polsce" - wyjaśnił Rusek.
Dodał, że twórczość naukowa profesora wywarła trwały wpływ nie tylko na ustawodawstwo gospodarcze Polski i Unii Europejskiej i na orzecznictwo sądów polskich, amerykańskich i niemieckich, ale przyczyniła się także do wzmocnienia nowoczesnego wizerunku nauki polskiej na arenie międzynarodowej.
Prof. Sołtysiński ukończył studia prawnicze i zdobył kolejne stopnie naukowe na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. W latach 1966-1967 studiował podyplomowo w London School of Economics oraz na Columbia University w Nowym Jorku. Tam też otrzymał dyplom Master of Laws (LL.M). Tytuł profesora zwyczajnego uzyskał w 1988 r.
Pełnił funkcję dziekana Wydziału Prawa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, pracował na University of Pennsylvania Law School oraz w College of Europe w Brugii.
Na początku lat 90. reprezentował polski rząd w rozmowach prowadzących do stowarzyszenia Polski ze Wspólnotą Europejską. Był także członkiem Komisji Ekspertów doradzającej rządowi w sprawie przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. Doradzał również w sprawach reformy ustawodawstwa prowadzącej do rozwoju handlu międzynarodowego i zagranicznych inwestycji.
Prof. Sołtysiński ma w dorobku kilkanaście książek i ponad 200 publikacji na temat prawa handlowego, własności intelektualnej, prawa antymonopolowego i prawa cywilnego. EKR
PAP - Nauka w Polsce
kap
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.