Dinozaur przyłapany na padlinożerstwie

Dwunożny dinozaur drapieżny velociraptor zjadał również padlinę. Paleontolodzy wyczytali to ze skamieniałości, które opisują na łamach "Palaeogeography, Palaeoclimatology, Palaeoecology".

Naukowcy odkryli fragmenty zębów velociraptora - dwunożnego, szybkiego drapieżnika, mierzącego ok. dwóch metrów wysokości - oraz poznaczone ugryzieniami kości dużego roślinożernego dinozaura, protoceratopsa. Zdaniem badaczy, ślady wskazują na padlinożerstwo. Zwierzę naruszyło przede wszystkim ciało w okolicach udowych i brzusznych ofiary, nie zaś w okolicach pyska.

Protoceratops ważył prawdopodobnie kilka razy więcej niż velociraptor. Miał dużą masę mięśniową. Dlatego padlinożerca interesował się głównie mięśniami.

To najnowsze odkrycie koresponduje ze znaleziskiem z 1971 r., kiedy w Mongolii natrafiono na dwa sczepione ze sobą szkielety velociraptora i protoceratopsa. Zwierzęta walczyły ze sobą do końca i zginęły jednocześnie. Ręka velociraptora sięga do gardła roślinożercy, ten zaś zaciska zęby na ramieniu drapieżnika.

Naukowcy nie byli jednak pewni, czy te skamieniałości oznaczają, że velociraptor regularnie napadał na protoceratopsa, czy też walka wywiązała się na skutek przypadkowego spotkania. Najnowsze odkrycie potwierdza pierwszą tezę.

Zdaniem odkrywcy, Davida Hone\\'a z Chińskiej Akademii Nauk, velociraptory regularnie żywiły się protoceratopsami, czy to polując na nie, czy zjadając jako padlinę. Odkrycia dokonano na teranie chińskiej Mongolii Wewnętrznej wśród masy mocno zerodowanych kości protoceratopsów.

Jak wyjaśnia Hone, velociraptor mógł częściowo polować, a częściowo żywić się padliną. Zależało to od okoliczności. Pytanie tylko, w jakim stopniu robił jedno i drugie. Podobnie jest na przykład z dzisiejszymi ssakami. "Lwy głównie polują, szakale zaś głównie żywią się padliną" - dodaje. KRX

PAP - Nauka w Polsce

tot/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Badanie: wilki wolą dzikie kopytne od bydła i koni

  • Słowik. Fot. Adobe Stock

    Ekspert: słowiki przez rok uczą się śpiewu

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera