Monety sprzed ponad 2300 lat odkryto w Macedonii

Starożytne monety z wizerunkiem króla Filipa II Macedońskiego oraz innych władców Macedonii zostały odkryte na stanowisku w Macedonii - informuje serwis internetowy Balkan Travellers.

Odkrycia dokonano na stanowisku koło miasta Ochryda, podczas prac wykopaliskowych prowadzonych obok drogi łączącej Ochrydę z miastem Struga nad Jeziorem Ochrydzkim w południowo-zachodniej Macedonii.

Zespół archeologów odnalazł na stanowisku 20 starożytnych monet z wizerunkami władców Macedonii oraz pozostałości około 1000 strzał, z których zachowały się głównie groty.

Jak poinformował Pasko Kuzman, dyrektor Biura Ochrony Dziedzictwa Kulturalnego, badane stanowisko znajduje się w sąsiedztwie pozostałości Fortecy Cyklopów - pochodzącej z ok. 358 r. p.n.e., kiedy Filip II Macedoński na czele swojej armii stacjonował w tej okolicy.

Filip II Macedoński (382-336 r. p.n.e.), król Macedonii od 357 r. p.n.e., był wielkim wodzem, strategiem i reformatorem armii macedońskiej, który dzięki sukcesom w wojnach z sąsiadami powiększył znacznie terytorium swojego królestwa, tworząc z Macedonii silne i gotowe do dalszych podbojów państwo.

Dzieło Filipa II kontynuował jego syn Aleksander Wielki, który po podboju Anatolii, Fenicji Egiptu, Mezopotamii i Persji stworzył imperium macedońskie. JOT

PAP - Nauka w Polsce

kap

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Zastrzyk na zawał

  • Fot. Adobe Stock

    WHO: szczepienia zapobiegły 154 mln przedwczesnych zgonów w ostatnich 50 latach

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera