Jaszczurki, które godzą się na utratę ogona, by uciec drapieżnikom, doznają uszkodzeń DNA - inforrmuje "New Scientist"
Naukowcy z zespołu Matsa Olssona (University of Wollongong, Australia) przyjrzeli się zwince - okazało się, że wskutek stresu uszkodzeniu uległy telomery - rodzaj skuwek, zabezpieczających końce chromosomów. Długość telomerów ma związek z długością życia - im więcej podziałów przechodzi komórka, tym krótsze ma telomery. Szczególnie widoczne było to w przypadku dużych samców - samice i małe samce jakoś lepiej sobie radziły z redukcją.
Życie dużego samca jaszczurki jest bardziej stresujące niż małego - wciąż musi walczyć o samice, a dla drapieżników stanowi łakomy kąsek. W jego organizmie wydziela się więcej kortykosteroidów. Za to ma szanse na liczniejsze potomstwo.
Utrata ogona utrudnia przeżycie - to, co odrasta, nie zawiera juz kości, tylko chrząstkę- takiego ogona nie da się po raz drugi odrzucić. Poza tym skrócona jaszczurka staje się mniej aktywna. PMWPAP - Nauka w Polsce
kap/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.