Ciężka zima dla nietoperzy

Bardzo źle tegoroczną zimę zniosły nietoperze hibernujące w piwniczkach Suwalskiego Parku Krajobrazowego (Podlaskie). Nietoperze są bardzo wychudzone - poinformowała PAP dyrektor parku Teresa Świerubska.

W kilkunastu specjalnie wyremontowanych piwniczkach zimuje około stu nietoperzy. Są to cztery gatunki: gacek brunatny, mopek, nocek rudy i mroczek pozłocisty.

"Nietoperze są wychudzone, bo zima była długa i mroźna. Ssaki te chciałyby już się wybudzić, ale czują, że to jeszcze nie ich pora" - powiedziała PAP Świerubska.

Nietoperze wykorzystały swoje zasoby energetyczne. Teraz czekają, aż pojawią się pierwsze owady, którymi się żywią. Przez jakiś czas będą musiały trochę "pogłodować". Jest szansa, że nie potrwa to długo, jeśli na Suwalszczyźnie, tak jak w całej Polsce, utrzymają się dodatnie temperatury.

SPK od kilku lat prowadzi badania nad nietoperzami żyjącymi na Suwalszczyźnie. Celem jest zachowanie zagrożonego gatunku. Tereny Suwalskiego Parku Krajobrazowego szczególnie odpowiadają nietoperzom.

W okolicach Jeleniewa koło Suwałk latem osiedla się kolonia ok. pięciuset osobników nocka łydkowłosego. To jedna z dwóch kolonii tego rzadko spotykanego w Polsce nietoperza. W naszym kraju występują 22 gatunki nietoperzy. Wszystkie są w Polsce objęte ochroną prawną. Nietoperze żyją czasem nawet ponad 30 lat. Europejskie nietoperze nie atakują ludzi. BUR

PAP - Nauka w Polsce

kap

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Naukowcy z Uniwersytetu Gdańskiego odkryli nowy gatunek pasożyta

  • 21.04.2025 PAP/str. Marcin Waszkiewicz/Państwowa Straż Pożarna

    MKiŚ: pożar w Biebrzańskim Parku Narodowym strawił 0,4 ha siedliska Natura 2000

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera