Hotel na orbicie

Amerykańska firma Bigelow Aerospace poinformowała astronautów, których niepokoi perspektywa przyszłych redukcji w NASA, że jest gotowa ich zatrudnić. Firmie potrzebni są zdobywcy kosmosu do pracy w sieci przyszłych hoteli, które będą krążyć wokół Ziemi. 

Zatrudniani mogą być także cudzoziemcy.

"Kandydaci powinni mieć za sobą kurs przygotowawczy według programu, zaaprobowanego przez rządy lub agencje kosmiczne, a także chociażby niewielkie doświadczenie lotu na statku kosmicznym" - podkreślono w komunikacie Bigelow Aerospace. Zgodnie z zapowiedziami firmy, do zadań przyszłych pracowników będzie należało "zapewnienie bezpieczeństwa na stacji, udzielanie pomocy klientom, w tym m.in. w eksperymentach"; możliwe są także wyjścia w otwartą przestrzeń kosmiczną.

Firmę utworzył w 1999 roku przedsiębiorca z Las Vegas, Robert Bigelow, który po wzbogaceniu się na handlu nieruchomościami kupił sieć hotelarską Budget Suites of America i wpadł na pomysł zbudowania obiektu dla turystów kosmicznych.

Jego celem jest uruchomienie orbitalnego kompleksu w 2015 roku. Podstawą projektu jest idea napompowywanych konstrukcji, nad którą specjaliści z NASA pracowali w latach 90. minionego stulecia z zamiarem wykorzystania ich do lotów na Marsa.

Wokół Ziemi krążą już zmniejszone trzykrotnie moduły-prototypy jednego z przedziałów przyszłego hotelu - Genesis-1 i Genesis-2. Zostały one wystrzelone w kosmos - odpowiednio w lipcu 2006 roku i czerwcu 2007 roku - przez rosyjskie rakiety nośne Dniepr z bazy Jasnyj, w obwodzie Orenburskim. YY

PAP - Nauka w Polsce

kap

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Dziecięca otyłość może zaczynać się przed narodzinami

  • Fot. Adobe Stock

    Kanada/ Ekspert: sztuczna inteligencja coraz lepsza w rozwiązywaniu problemów

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera