<strong>Prof. Józef Giergiel</strong>, naukowiec zajmujący się teorią drgań, modelowaniem i analizą tłumienia konstrukcyjnego, <strong>otrzymał tytuł Profesora Honorowego </strong><strong>Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie</strong>. Tytuł ten AGH nadaje wybitnym uczonym, twórcom techniki oraz innym osobom, które są czynnymi lub emerytowanymi pracownikami uczelni.
Naukowiec urodził się 3 stycznia 1931 r. w Krakowie. Po ukończeniu Technikum Elektrotechnicznego i pracy konstruktora w katowickim Centralnym Biurze Konstrukcji Maszyn Elektrycznych w 1952 roku rozpoczął studia na Wydziale Mechaniczno-Elektrycznym AGH. Uzyskał dyplom magistra inżyniera na Wydziale Mechanizacji Górnictwa i Hutnictwa w 1957 roku. Działalność naukową rozpoczął w listopadzie 1958 roku jako asystent w Katedrze Mechaniki Technicznej na Wydziale Maszyn Górniczych i Hutniczych AGH przechodząc wszystkie stanowiska od asystenta do profesora zwyczajnego.
Profesor Giergiel jest zaangażowanym nauczycielem akademickim. Wypromował ponad 250 magistrów inżynierów, opracował ponad 300 recenzji rozpraw doktorskich, habilitacyjnych i opinii wniosków profesorskich. Był promotorem 18 prac doktorskich. Pod jego opieką napisano 6 rozpraw habilitacyjnych w AGH, tworząc szkołę naukową w zakresie identyfikacji układów mechanicznych oraz robotyki i mechatroniki. Również pod jego kierownictwem naukowym wykształciło się pięciu profesorów tytularnych, sześciu profesorów uczelnianych oraz wielu badaczy, którzy zasilili kadry jego macierzystej uczelni oraz innych polskich szkół wyższych.
Naukowiec działa m.in. w Komitecie Mechaniki PAN - którego członkiem jest od wielu lat, Komitecie Budowy i Eksploatacji Maszyn PAN; Komitecie Transportu PAN oraz Sekcji Dynamiki Układów Komitetu Mechaniki PAN - której od 2003 roku przewodniczy. EKR
PAP - Nauka w Polsce
agt/ kap/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.