
<strong>W Stacji Morskiej Uniwersytetu Gdańskiego w Helu urodzą się w marcu foki szare. Dzięki nagraniom badania USG już teraz można oglądać, jak wygląda mała foka w łonie swojej matki</strong> - informuje Paweł Średziński z WWF Polska.
W tym roku w helskim fokarium spodziewane jest przyjście na świat czterech fok. Po kilku miesiącach spędzonych w Helu, zostaną one wypuszczone do Bałtyku, gdzie będą mogły żyć w naturalnym środowisku.
Na nagraniu - które można obejrzeć na stronie http://www.youtube.com/watch?v=z6UTkgmv074 - widać poruszający się w macicy płód foki. Jej matką jest Unda Marina, samica, która na stałe mieszka w helskim fokarium.
Paweł Średziński przypomina, że nowe pokolenie bałtyckich fok co roku przychodzi na świat w lutym i marcu. Foki rodzą swoje młode na brzegu lub na lodzie. Niemowlęce futro, które foki gubią po pierwszych trzech tygodniach życia, jest kremowo-białe. W tym czasie matka karmi swoje potomstwo bardzo tłustym mlekiem, dzięki któremu młode gromadzą zapasy na pierwsze samodzielne tygodnie życia. Następnie matka opuszcza młode, które pozostaje na lądzie przez kolejne 2-3 tygodnie. Po tym czasie, gdy małe foki zaczynają był głodne, zanurzają się po raz pierwszy w życiu w wodzie, aby samodzielnie poszukać jedzenia.
Foka szara jest gatunkiem narażonym na wyginięcie i jest w Polsce objęta całkowitą ochroną. Projekt na rzecz ochrony bałtyckich fok szarych w Polsce prowadzi WWF. Stacja Morska UG w Helu jest partnerem projektu.
"Foka szara, niegdyś liczna na polskim wybrzeżu, jest tu dziś rzadkim gościem - zauważa Średziński. - Dlatego WWF prowadzi projekt, który pomoże wrócić foce na nasze plaże."
Zakup ultrasonografu, który już pomaga w diagnostyce zdrowia fok był możliwy dzięki realizacji projektu "Wsparcie restytucji i ochrony ssaków bałtyckich w Polsce" współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko. LT
PAP - Nauka w Polsce
agt/ kap/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.