Genom tura wymarłego ponad 400 lat temu zsekwencjonowali naukowcy brytyjscy. O ich badaniach donosi serwis BBC.
Naukowcy z University College Dublin zsekwencjonowali mitochondrialne DNA tura, którego kości znaleziono w jednej z angielskich jaskiń w Derbyshire.
Kości datowano metodą radiowęglową na sześć tys. lat. Hodowlę bydła na tych terenach rozpoczęto ponad tysiąc lat później.
DNA mitochondrialne przekazywane jest potomstwu po linii matki. Jest ono prostsze od DNA zawartego w jądrach komórek, a przez to łatwiejsze do zsekwencjonowaia. Jednak DNA z jąder komórkowych również ma zostać zsekwencjonowane. Naukowcy zapowiadają, że stanie się to jeszcze w tym roku.
Artykuł z wynikami badań ukazał się na łamach pisma naukowego "Public Library of Science ONE". KRXPAP - Nauka w Polsce
kap
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.