Zbadano genom tura

Genom tura wymarłego ponad 400 lat temu zsekwencjonowali naukowcy brytyjscy. O ich badaniach donosi serwis BBC.

Tur (Bos primigenius) pierwotnie występował od Wysp Brytyjskich po Afrykę Północną i Indie. Wywodzą się od niego duże rasy bydła domowego. Do X w. tury żyły jeszcze na terenie Francji, do XI-XII na obszarze Niemiec. W Polsce, mimo że tury obejmowane były ochroną już od XV w., ich pogłowie ciągle zmniejszało się. Ostatni europejski tur padł w 1627 r. w Puszczy Jaktorowskiej.

Naukowcy z University College Dublin zsekwencjonowali mitochondrialne DNA tura, którego kości znaleziono w jednej z angielskich jaskiń w Derbyshire.

Kości datowano metodą radiowęglową na sześć tys. lat. Hodowlę bydła na tych terenach rozpoczęto ponad tysiąc lat później.

DNA mitochondrialne przekazywane jest potomstwu po linii matki. Jest ono prostsze od DNA zawartego w jądrach komórek, a przez to łatwiejsze do zsekwencjonowaia. Jednak DNA z jąder komórkowych również ma zostać zsekwencjonowane. Naukowcy zapowiadają, że stanie się to jeszcze w tym roku.

Artykuł z wynikami badań ukazał się na łamach pisma naukowego "Public Library of Science ONE". KRX

PAP - Nauka w Polsce

kap

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Więcej ruchu w średnim wieku to mniejsze ryzyko alzheimera

  • 05.05.2025.  EPA/GONZALO FUENTES

    Francja/ Szefowa KE: UE chce przyciągnąć naukowców ze świata, w tym z USA

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera