Nastolatki, których mamy cierpiały na depresję w ciąży częściej niż rówieśnicy zachowują się antyspołecznie, np. stosują przemoc - informują naukowcy brytyjscy na łamach pisma "Child Development".
Do takich wniosków doszli naukowcy z trzech brytyjskich uczelni - Uniwersytetu w Cardiff, Królewskiego Collegium w Londynie oraz Uniwersytetu w Bristolu.
Badaniami objęto 120 brytyjskich nastolatków mieszkających w mieście oraz ich mamy, które udzielały informacji na temat objawów depresji w ciąży, po porodzie i później, gdy potomstwo osiągnęło 4, 11 i 16 lat.
Okazało się, że dzieci kobiet, u których depresja pojawiła się w ciąży, stosowały przemoc w wieku 16 lat cztery razy częściej niż rówieśnicy. Dotyczyło to zarówno chłopców jak i dziewcząt.
Zaobserwowanego związku nie można było wyjaśnić innymi czynnikami dotyczącymi środowiska rodzinnego dzieci, jak status społeczny, przynależność etniczna czy struktura rodziny. Nie zależał od również od wieku matki, jej wykształcenia, stanu cywilnego, ilorazu inteligencji (IQ) oraz pojawienia się depresji w innym okresie życia dziecka.
Na depresję w ciąży cierpiały jednak często kobiety, które same w okresie nastoletnim przejawiały skłonności do agresji i destrukcji.
Dlatego badacze oceniają, że ta właśnie grupa ciężarnych powinna otrzymywać specjalne wsparcie.
"Dotychczas najwięcej uwagi poświęcono wpływowi depresji poporodowej u matek na małe dzieci, ale depresja podczas ciąży również może oddziaływać na potomstwo" - komentuje biorący udział w badaniach psycholog Dale F. Hay z Uniwersytetu w Cardiff.
Na razie, nie jest jednak jasne, w jaki sposób "programuje" ona zachowania antyspołeczne u dzieci. JJJ
PAP - Nauka w Polsce
yy/ agt/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.