Po dokładnym zbadaniu monet ze skarbu odnalezionego 10 lat temu naukowcy ustalili, że jedna z nich jest najstarszą rzymską monetą odkrytą w Wielkiej Brytanii i pochodzi sprzed 2221 lat - donosi serwis internetowy Daily Mail.
Dopiero teraz naukowcy z Muzeum Harborough - gdzie zdeponowano odkryty skarb - ustalili, że wśród monet znajduje się srebrny denar, najstarsza rzymska moneta odkryta jak dotąd na terenie Wielkiej Brytanii.
Na awersie monety widnieje głowa znanej z mitologii rzymskiej bogini Romy - przedstawiona w jej charakterystycznym hełmie - a na rewersie mitologiczni bracia Kastor i Polluks na galopujących koniach. Srebrne denary tego typu były wybite w Rzymie w 211 r. p.n.e.
Zdaniem archeologów, skarb odnaleziony na stanowisku z późnej epoki żelaza, będącym miejscem kultu lokalnego plemienia Corieltavi z I w. n.e., mógł zostać zakopany w ziemi jako ofiara dla bogów, gdyż oprócz monet, hełmu rzymskiego kawalerzysty i unikalnego srebrnego pucharu odnaleziono na miejscu również szczątki ponad 300 zwierząt, głównie świń.
Według ekspertów, moneta dotarła do Anglii prawdopodobnie w sakiewce jednego z rzymskich żołnierzy, którzy najechali Brytanię w 43 r. n.e. Nie można jednak wykluczyć, że moneta została przywieziona jeszcze przed rzymską inwazją przez kupców lub posłów.JOTPAP - Nauka w Polsce
kap
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.