Śmiech jest uniwersalnym językiem wszystkich ludzi na świecie - przekonują naukowcy z Londynu na łamach pisma "Proceedings of the National Academy of Sciences". Wyniki ich badań dowodzą, że podstawowe emocje - np. radość, złość, strach i smutek - wszyscy okazujemy tak samo.
Professor Sophie Scott z University College London wraz z zespołem postanowiła zbadać czy dźwięki, które towarzyszą wyrażaniu emocji, takich jak szczęście, złość, strach, smutek, odraza i zaskoczenie, są podobne, czy odmienne u ludzi różnych kultur.
Doktor Disa Sauter w ramach swojej pracy doktorskiej badała zachowanie ludzi z Wielkiej Brytanii i z Himba w Namibii. Niektórzy z nich żyli w sposób przypominający życie naszych przodków - bez prądu, bieżącej wody, szkolnictwa i żadnej styczności z ludźmi z innych grup etnicznych.
Uczestnicy badania słuchali krótkiej historii opowiadającej o konkretnym stanie emocjonalnym np. o osobie, która jest bardzo smutna, bo ktoś z jej rodziny ostatnio umarł. Na końcu historii uczestnicy słyszeli dwa odgłosy - płaczu i śmiechu. Ich zadaniem było stwierdzenie, który z dźwięków odpowiada emocjom wyrażonym w historii. Brytyjczykom odtwarzano odgłosy artykułowane przez ludzi z Namibii, a Afrykańczykom - przez Brytyjczyków.
Ludzie z obydwu grup nie mieli żadnych problemów z rozpoznaniem i nazwaniem podstawowych emocji - złości, strachu, odrazy, radości, smutku i zdziwienia - oraz z dopasowaniem odpowiednich dźwięków do usłyszanych historii. To, zdaniem autorów dowodzi, że te emocje oraz towarzyszące im odgłosy są podobne wśród ludzi różnych kultur.
Dźwiękiem szczególnie dobrze rozpoznawanym przez obydwie grupy uczestników był towarzyszący radości śmiech. KDO
PAP - Nauka w Polsce
kap
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.