
25 lutego 1947 r. przedstawiciele alianckich władz okupacyjnych w Berlinie podpisali dokument rozwiązujący państwo pruskie. Od tego momentu Prusy przeszły do historii. <strong>Nakładem Wydawnictwa "Bellona" ukazała się właśnie książka "Prusy. Powstanie i upadek 1600 - 1947" Christophera Clarka - pierwsza we współczesnej historiografii tak wnikliwa i wyczerpująca monografia dziejów Prus - od powstania tego państwa aż do jego ostatecznego upadku.</strong>
Prusy, które z ubogiego i słabo rozwiniętego państewka, hołdownika Polski, przeistoczyły się w jeden z najpotężniejszych krajów Europy, zawdzięczały swoją siłę przede wszystkim zdolnym, energicznym, lecz i autokratycznym władcom oraz uporczywemu dążeniu do doskonałości, przede wszystkim na polu bitwy. Według autora, były one wprawdzie znakomicie zarządzanym i oświeconym krajem, przypominały jednak wielkie i ponure koszary.
To z inicjatywy Prus nastąpiło w 1871 r. zjednoczenie Niemiec; to one pokonały Francję w XIX w., to one wreszcie odegrały kluczową rolę w dwóch ostatnich wojnach światowych. Jednakże stara pruska arystokratyczna elita, która pełniła funkcję rzeczywistej siły napędowej zjednoczenia Niemiec, straciła ostatecznie kontrolę nad hitleryzmem - potworem, którego sama stworzyła - czego następstwem była likwidacja Prus jako państwa przez Aliancką Komisję Kontroli w roku 1947.
"Książka ta traktuje o tym, jak powstały i jak zniknęły Prusy. Jedynie poprzez ocenę obydwu procesów możemy zrozumieć, jak państwo, które niegdyś miało niezwykle ważne miejsce w świadomości tak wielu, mogło tak gwałtownie i całkowicie zniknąć ze sceny politycznej, nieopłakiwane przez nikogo" - pisze Clark.
Autor podkreśla, że nie próbował doszukać się cnót i zbrodni w pruskiej historii, ani też porównywać ich ze sobą. "Nie staram się ekstrapolować +nauk+ ani też udzielać moralnych czy politycznych rad dla obecnego lub przyszłych pokoleń" - dodaje. Zapowiada, że czytelnik nie natknie się ani na ponure, żądne wojny, skolektywizowane państwo z niektórych prusofobicznych traktatów, ani też na przytulne, kominkowe sceny z tradycji prusofilskiej.
"Jako australijski historyk piszący w dwudziestopierwszowiecznym Cambridge na szczęście nie czuję obowiązku (ani pokusy) żałowania czy też sławienia pruskiej historii. Zamiast tego książka ma na celu zrozumienia sił, które stworzyły i zniszczyły Prusy" - deklaruje Clark.
Urodzony w Australii Christopher Clark jest znanym historykiem, profesorem europejskiej historii nowożytnej na uniwersytecie w Cambridge, członkiem tamtejszego ST. Catharine's College. Napisał m.in. "The Politics of Conversion", "Missionary Protestantism and the News In Prussia" (1995), "Kaiser Wilhelm II" (2000) i "Culture Wars. Secular - Catholic Conflict in Nineteenth - Century Europe" (2003). ESZ
PAP - Nauka w Polsce
agt/ kap/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.