Oburęczne dzieci mają więcej problemów, m.in. z nauką

Dzieci oburęczne częściej mają problemy ze zdrowiem psychicznym i nauką niż dzieci prawo- lub leworęczne - informują naukowcy z Wielkiej Brytanii na łamach pisma "Pediatrics".

Około jedna na 100 osób jest oburęczna, potrafi równie dobrze posługiwać się prawą i lewą ręką. Naukowcy z Imperial College London przebadali blisko 8 000 dzieci, z czego 87 było oburęczne, i odkryli, że oburęczne siedmio- i ośmiolatki są dwa razy bardziej narażone na problemy z nauką, niż ich praworęczni rówieśnicy.

Ponadto, jak wykazały badania, dzieci te w wieku 15-16 lat mają dwukrotnie wyższe ryzyko wystąpienia objawów ADHD - zespołu nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi, na który cierpi według statystyk od 3 do 9 proc. dzieci w wieku szkolnym oraz młodych ludzi.

Oburęczne nastolatki mają również większe od praworęcznych kolegów i koleżanek problemy językowe, co sugerowały już wcześniejsze badania łączące oburęczność z dysleksją.

Niewiele wiadomo na temat mechanizmu, dzięki któremu niektórzy z nas mają równie sprawne obydwie ręce, na pewno ma to związek z działaniem półkul mózgowych.

Według wcześniejszych badań, u osób praworęcznych, dominującą rolę pełni lewa półkula mózgu. Możliwe, że u osób oburęcznych dominacja jest zaburzona. W jednej z pracy wykazano, że dzieci z ADHD mają słabiej działające prawe półkule mózgu - to mogłoby tłumaczyć, dlaczego niektóre oburęczne dzieci mają objawy ADHD.

Autorzy pracy podkreślają konieczność głębszego zbadania tego zagadnienia i mają nadzieję, że ich odkrycie pomoże nauczycielom i lekarzom w rozpoznaniu dzieci szczególnie narażonych na problemy z nauką i zachowaniem. KDO

PAP - Nauka w Polsce

kap

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Lek na niewydolność serca może pomóc zapobiec uszkodzeniu serca związanemu z chemioterapią

  • Fot. Adobe Stock

    Szybki internet sprzyja otyłości

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera