Ważna rola prionów

Białka prionowe dotychczas znane ze swojej złej strony, jako białkowe cząsteczki infekcyjne odpowiedzialne między innymi za wywoływanie choroby szalonych krów, mają również lepsze oblicze - bez nich nie byłoby specjalnych osłonek mielinowych nerwów obwodowych - informują naukowcy ze Szwajcarii na łamach pisma "Nature Neuroscience". Tym samym badacze ostatecznie potwierdzają dotychczas kontrowersyjną hipotezę o normalnej, fizjologicznej roli prionów w układzie nerwowym.

Priony to tzw. infekcyjne białka, które normalnie występują w każdym organizmie i są całkowicie niegroźne; natomiast kiedy dochodzi do zmiany struktury II rzędowej czyli konformacji przestrzennej tych białek, priony stają się niebezpieczne i mogą powodować choroby układu nerwowego.

Adriano Aguzzi wraz z kolegami z University Hospital Zurich badał myszy, które były pozbawione genu kodującego białko prionowe i tym samym odporne na wywoływane przez nieprawidłową postać tego białka choroby prionowe.

Okazało się, że gryzonie te cierpią na rozmaite zaburzenia ze strony układu nerwowego, między innymi degenerację neuronów obwodowych i ich osłonek mielinowych. Osłonki te stanowią rodzaj izolacji wokół wypustek komórek nerwowych i są zbudowane z tzw. komórek Schwanna. Naukowcy zaobserwowali, że brak prionu w komórkach nerwowych powoduje utratę osłonki mielinowej dookoła nerwów obwodowych i ich degenerację, natomiast usunięcie tego białka z komórek Schwanna nie zaburza powstawania mieliny.

Utrata osłonki mielinowej neuronów prowadzi do wielu poważnych schorzeń. Jak podkreślają autorzy pracy, odkrycie nowego, ważnego białka zaangażowanego w prawidłowe działanie mieliny, otwiera nowe możliwości terapii tego rodzaju chorób. KDO

PAP - Nauka w Polsce

kap

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    UNICEF: w ciągu ostatnich 50 lat szczepionki uratowały życie ponad 150 mln osób

  • Fot. Adobe Stock

    Kosmicznemu Teleskopowi Hubble'a stuknęło 35 lat

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera