Jabłka dobre dla jelit

Kolejni badania potwierdzają, że jedzenie jabłek to dobry nawyk. Po analizach ich związku m.in. z chorobą Alzheimera i rakiem piersi przyszła pora na badania ich wpływu na zdrowie jelit.

Profesor Tine R. Licht i jej koledzy z Politechniki Duńskiej chcieli sprawdzić, czy jedzenie jabłek ma wpływ na rozwój tzw. dobrych bakterii w jelitach. "Uważa się, że pewne bakterie mają korzystny wpływ na trawienie i mogą wpływać na ryzyko nowotworów" - wyjaśnia powody swojego zainteresowania tym problemem prof. Licht, cytowana przez portal ScienceDaily.

Swoje badania Duńczycy prowadzili na szczurach. Grupie eksperymentalnej podawali codziennie jabłka pod wieloma postaciami: w całości, jako przecier, mus lub sok. Gryzonie z grupy kontrolnej, z którymi porównywano szczury na "diecie jabłkowej" nie dostawały tych owoców.

Naukowcy porównali florę bakteryjną w jelitach szczurów z obu grup. Aby dokładnie określić żyjące tam gatunki bakterii, sięgnęli po badania genetyczne. Za ich pomocą mogli zidentyfikować szczepy dobrych bakterii.

"Nasze badania pokazały, że szczury na diecie bogatej w pektyny, składnik zawartego w jabłkach błonnika, miały zwiększoną liczbę pewnych bakterii, które mogą poprawiać zdrowie jelit" - opowiada o wynikach tych doświadczeń inna z prowadzących je badaczek, Andrea Wilcks.

Dodaje też, że częste i regularne jedzenie dużej liczby jabłek wspomaga rozwój tych bakterii - przynajmniej u szczurów. Zastrzega jednak, iż potrzebne są jeszcze badania, które potwierdzą, że takie same efekty występują także u ludzi. SAG

PAP - Nauka w Polsce

kap

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    "Hormon miłości" łagodzi agresję u samic lemurów

  • Zagłębienia po obu stronach, przypisywane drapieżnemu kotowi, fot. Thompson et al., 2025, PLOS One, CC-BY 4.0 (https://creativecommons.org/licenses/by/4.0/)

    Znaleziony w Anglii szkielet gladiatora nosi ślady kłów drapieżnego kota

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera