Tomasz Mościcki "Teatry Warszawy 1939. Kronika"

<strong>Codzienności teatrów Warszawy w 1939 roku jest poświęcona książka Tomasza Mościckiego &quot;Teatry Warszawy 1939. Kronika&quot;.</strong> &quot;Jest to próba wejścia w świat warszawskiego teatru 1939 r. Zaczyna się w chwili, gdy nic jeszcze nie zapowiada jego końca. Jest też próbą obserwacji jego zagłady i jej następstw: zagłady nie tylko teatru, ale i miasta, w którym teatr ten rozkwitł w tak piękny i bogaty sposób - a więc opisanie sytuacji granicznej i niemającej właściwie precedensów w historii naszego kontynentu&quot; - pisze autor we wstępie. Publikacja ukazała się nakładem wydawnictwa &quot;Bellona&quot;.

Do dziś nie ukazała się publikacja dokumentująca 1939 rok w warszawskim teatrze, systematyzująca i zbierająca informacje o tym, jak w ostatnich dniach dwudziestolecia międzywojennego wyglądał repertuar warszawskich scen - od Teatru Narodowego i Polskiego aż po scenki kabaretowe, teatry rosyjski i żydowski. Jak przyjmowano i oceniano wówczas życie teatralne, jak było zorganizowane, a wreszcie: jak dokonała się zagłada tego świata i jak wyglądał on w pierwszych miesiącach niemieckiej okupacji.

Jak podkreśla Mościcki, materiał zgromadzony w książce jest próbą spojrzenia na ten szczególny czas z innej perspektywy, a więc codzienności warszawskiego teatru - w roku bardzo szczególnym, zakończonym przedwcześnie i tragicznie.

"Codzienność owa, wyznaczana nowymi spektaklami i towarzyszącymi im dyskusjami, pomysły na stworzenie nowego organizacyjnego ładu, codzienność przerywana sporami, gwałtownymi polemikami przekraczającymi często dopuszczalną temperaturę takich starć, spory i skandale mające swój finał w sali sądowej - to wszystko w pierwszych dniach września staje się nieważne" - pisze Mościcki we wstępie do książki.

Książka jest podzielona na 12 rozdziałów odpowiadających 12 miesiącom. Wydarzenia teatralne i wokółteatralne opatrzone są cytatami z ówczesnej prasy, relacjami świadków epoki, fragmentami pamiętników i wspomnień, a także - co ważne przy publikacjach tego rodzaju - w miarę wyczerpującą bibliografią recenzji spektakli i wydarzeń opisywanych w tej kronice.

***

Tomasz Mościcki - krytyk teatralny, dziennikarz. Absolwent Wydziału Wiedzy o Teatrze warszawskiej PWST. Od początku lat 90. XX w. jest recenzentem teatralnym. Współpracował z tygodnikiem "Po prostu" i "Życie". Od 2006 roku krytyk teatralny "Dziennika". Współpracuje z miesięcznikiem "Odra". Od 1990 r. jest dziennikarzem Polskiego Radia. W Programie II prowadzi audycje poświęcone współczesnemu życiu teatralnemu.

Zajmuje się także fotografią artystyczną. Jest autorem licznych wystaw prezentowanych w kraju i za granicą. Jako jeden z nielicznych polskich fotografów poświęca wiele uwagi historycznym procesom obróbki zdjęć. Autor monografii słynnego przedwojennego teatrzyku "Qui Pro Quo", wydanej i uhonorowanej w 2008 r. II nagrodą KLIO w dziedzinie varsavianów. ESZ

PAP - Nauka w Polsce

agt/ kap/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera