Park narodowy Yasuni w Ekwadorze najbardziej zróżnicowanym ekosystemem na świecie

Leżący w sercu dżungli amazońskiej park narodowy Yasuni bije wszelkie rekordy pod względem liczby występujących tam gatunków roślin i zwierząt. Zagrożeniem dla mieszkańców tego niezwykłego rezerwatu są jednak plany eksploatacji znajdujących się tam złóż ropy naftowej - informuje pismo "PLoS ONE".

"Nasze badania dowodzą, że Yasuni jest najbardziej zróżnicowanym biologicznie miejscem w Ameryce Południowej, a być może nawet na świecie" - mówi dr Peter English z Uniwersytetu Teksasu.

"Do tej pory udało nam się zarejestrować tam 596 gatunków ptaków i 150 gatunków płazów. To światowy rekord na tak niewielkiej powierzchni. W Yasuni żyje więcej gatunków żab i ropuch, a także rośnie więcej drzew niż na obszarze USA i Kanady razem wziętych" - dodaje inny naukowiec, Shawn McCracken.

Najbardziej spektakularny rekord pobiły jednak owady - na zaledwie jednym hektarze parku żyje aż 100 tys. gatunków insektów.

Naukowców niepokoją jednak nowe palny wydobycia ropy naftowej z bogatych złóż znajdujących się na terenie parku, przede wszystkim z pól Ishpingo-Tiputini-Tambococha, położonych w północno-wschodniej jego części.

W 2007 roku rząd Ekwadoru obiecał, że pozostawi swoje największe złoża ropy pod ziemią w zamian za dofinansowanie z zagranicy, które stanowiłoby rekompensatę za niesprzedaną ropę. Obecnie w związku z brakiem funduszy, naukowcy znów obawiają się o przyszłość Yasuni.

Na łamach "PLoS ONE" badacze apelują do społeczności międzynarodowej o podjęcie kroków mających na celu zapobiegnięcie eksplorowaniu złóż, które doprowadziłoby do zniszczenia tego wyjątkowego ekosystemu. KOC

PAP - Nauka w Polsce

kap

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    UNICEF: w ciągu ostatnich 50 lat szczepionki uratowały życie ponad 150 mln osób

  • Fot. Adobe Stock

    Kosmicznemu Teleskopowi Hubble'a stuknęło 35 lat

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera