Kosmate "nanorzepy" mają po wprowadzeniu do organizmu naprawiać uszkodzone przez miażdżycę naczynia krwionośne - informuje serwis "BBC News/Health".
Opracowane w Massachusetts Institute of Technology mikroskopijne obiekty selektywnie łączą się z uszkodzonymi komórkami w naczyniach krwionośnych. Gdy już tam trafią, mogą uwalniać z wnętrza odpowiednie leki - nawet przez kilkanaście dni.
Pokrywające powierzchnię "nanorzepów" białka mają powinowactwo do błony podstawnej - wewnętrznej warstwy naczyń krwionośnych, odsłoniętej wyłącznie w przypadku ich uszkodzenia. W podobny sposób mogłyby działać "nanorzepy" specyficzne dla niektórych nowotworów czy stanów zapalnych.
British Heart Foundation zastrzega, że wdrożenie tej technologii do stosowania u pacjentów potrwa jeszcze kilka lat. PMWPAP - Nauka w Polsce
kap
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.