Metaliczne szkło-bezpieczne implanty

Nowy kompozytowy materiał o charakterze metalicznego szkła, utworzony z magnezu, cynku i wapnia, doskonale nadaje się do wytwarzania bezpiecznych, biodegradowalnych implantów - donosi "Nature Materials".

Metaliczne szkło to nowoczesny materiał - stop metali, którego atomy ułożone są względem siebie w taki sposób, jak atomy tworzące szkło (czyli chaotycznie), a nie w sposób uporządkowany, jak zwykle w metalu (układ regularny).

Naukowcy z ETH Zurich (Swiss Federal Institute of Technology Zurich) zsyntetyzowali nowy materiał o charakterze metalicznego szkła, który dzięki swym właściwościom doskonale nadaje się, jako materiał na biodegradowalne implanty, czyli sztuczne elementy wszczepiane do organizmu, które po spełnieniu swojej funkcji ulegają rozkładowi bez szkody dla żywych tkanek.

Nowy stop składa się w 60 procentach z magnezu, 35 procentach z cynku oraz w 5 procentach z wapnia. Poprzez bardzo szybkie schłodzenie roztopionej masy metalu, naukowcom udało się stworzyć amorficzny materiał, który charakteryzuje się nieuporządkowanym niczym w cieczy, czy szkle, układem atomów (metaliczne szkło).

Skład chemiczny oraz właściwości wynikające z wzajemnego układu atomów w nowym stopie powodują, iż wszczepiony do żywego organizmu element metalowy nie ulega korozji. Nie rozkłada się w sposób typowy dla innych biodegradowlanych stopów magnezu. W bezpośredniej okolicy korodującego metalu nie jest wytwarzany gaz - wodór. Biodegradowalność powoduje, iż nie ma konieczności usuwania lub wymiany implantu po określonym czasie, przez co leczona osoba nie jest narażana na konieczność dwukrotnej operacji (założenia i wyjęcia implantu).

Według naukowców, wstępne testy przeprowadzone na zwierzętach potwierdzają doskonałe właściwości nowego materiału (brak niekorzystnych oddziaływań na żywe tkanki), z tego też powodu w najbliższym czasie przeprowadzone będą dalsze badania na żywych organizmach, by w jak najszybciej materiał ten mógł być bezpiecznie używany przez lekarzy podczas leczenia ludzi. KLG

PAP - Nauka w Polsce

kap

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Nietypowa planeta okrąża dwie gwiazdy na prostopadłej orbicie

  • Fot. Adobe Stock

    Chiny/ Inżynier misji Chang'e 8: z Rosjanami rozważamy umieszczenie reaktora jądrowego na Księżycu

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera