Mężczyźni, u których w ostatnim czasie zdiagnozowano raka prostaty częściej podejmują próby samobójcze; są też bardziej narażeni na zaostrzenie choroby serca, a nawet zgon z jej powodu - wynika ze szwedzkich badań, o których informuje pismo "PLoS Medicine".
Badacze wykazali też, że panowie, którzy usłyszeli diagnozę "rak prostaty", byli bardziej narażeni na zgon z powodu choroby układu sercowo-naczyniowego lub jej zaostrzenie. Ci, u których raka wykryto przed 1987 r. 11 razy częściej umierali z powodu schorzeń układu krążenia w pierwszym tygodniu po diagnozie niż mężczyźni bez choroby nowotworowej. W pierwszym roku po diagnozie ryzyko zgonu było dwukrotnie wyższe.
Z kolei, po 1987 r. łączne ryzyko hospitalizacji lub zgonu z powodu chorób sercowo-naczyniowych rosło 3-krotnie w pierwszym tygodniu po wykryciu raka, a w ciągu pierwszego roku było wyższe tylko nieznacznie.
Choć dokładne przyczyny zmiany, jaka zaszła po 1987 r. nie są znane, autorzy pracy podejrzewają, że może to mieć związek z rozwojem opieki medycznej oraz z tym, że u większej liczby mężczyzn zaczęto wykrywać raka w mniej zaawansowanym stadium, co pozytywnie wpływa na nastawienie pacjentów.
Ogólnie, ryzyko popełnienia samobójstwa lub zgonu z powodu choroby serca było wyższe u młodszych mężczyzn z rakiem prostaty. Prawdopodobnie wynika to z tego, że pod wieloma względami mają oni więcej do stracenia i zdają sobie z tego sprawę.
"Problemy z układem krążenia i samobójstwo mogą odzwierciedlać wyjątkowo silny stres psychiczny" - komentuje jedna z autorek pracy Katja Fall. Jej zdaniem, wyniki tych badań dają pewne pojęcie o cierpieniu pacjentów z chorobą nowotworową, zwłaszcza w niedługim czasie po diagnozie. Badaczka podkreśla, że lekarze powinni mieć świadomość tego, że stres emocjonalny towarzyszący wykryciu raka prostaty może mieć negatywny wpływ na zdrowie i życie pacjentów. JJJ
PAP - Nauka w Polsce
kap
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.