Uczelnie i instytucje

Zakończyła się zimowa edycja Ekonomicznego Uniwersytetu Dziecięcego

Źródło: EUD
Źródło: EUD

<strong>Ekonomiczny Uniwersytet Dziecięcy z centralą w Warszawie, a oddziałami w Katowicach, Białymstoku i Bełchatowie zakończył właśnie zimowy semestr akademicki. </strong>W Warszawie była to już czwarta edycja EUD, a w oddziałach - pierwsza.

"Ekonomiczny Uniwersytet Dziecięcy powstał w kwietniu 2008 roku jako wspólna inicjatywa Fundacji Promocji i Akredytacji Kierunków Ekonomicznych oraz Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie - powiedziała PAP Agnieszka Orzeszkowska, sekretarz projektów edukacyjnych Fundacji Promocji i Akredytacji Kierunków Ekonomicznych. - Po zrealizowaniu 3 pilotażowych edycji w stolicy zdecydowaliśmy się rozszerzyć naszą działalność na inne miasta". 

Rozszerzenie stało się możliwe dzięki wsparciu finansowemu partnera strategicznego, czyli Narodowego Banku Polskiego oraz nawiązaniu współpracy z instytucjami lokalnymi - Akademią Ekonomiczną w Katowicach, Uniwersytetem w Białymstoku, Urzędem Miasta Bełchatowa.

Celem EUD jest popularyzacja wiedzy i budowanie świadomości ekonomicznej od najmłodszych lat. Z zajęć na Uniwersytecie mogą korzystać dzieci w wieku 11-13 lat, czyli uczniowie piątej i szóstej klasy szkoły podstawowej. Zorganizowano również zajęcia dla rodziców, które dotyczą wychowania ekonomicznego i kształtowania postaw przedsiębiorczych. Rodzice dowiadują się m.in. jak nauczyć dziecko rozsądnego gospodarowania pieniędzmi, wspierać je w nauce i rozwijać myślenie kreatywne.

Mali studenci uczą się w systemie semestralnym - w semestrze odbywa się sześć spotkań, każde po dwie godziny lekcyjne. "Zajęcia trwają 90 minut, w tym 30-40 min. przypada na wykład z sesją pytań, 20 min. zajmują warsztaty, a kolejne 20 min. - publiczne prezentacje prac warsztatowych" - wyjaśnia Agnieszka Orzeszkowska.

Dzieci poznają na zajęciach zagadnienia z zarządzania, ekonomii, marketingu, historii gospodarczej, psychologii i etyki biznesu - wszystko na poziomie dostosowanym dla tak młodego studenta.

Prowadzący zajęcia korzystają z pokazów multimedialnych, zachęcają do dyskusji, organizują quizy, turnieje, symulacje i prace plastyczne. Uczestnicy EUD mają okazję wcielić się w kierowników zespołów, negocjatorów, inwestorów giełdowych czy specjalistów ds. marketingu. Poza podstawową wiedzą, dzieci mogą w ten sposób uczyć się pracy w grupie, samodzielnego myślenia i planowania.

Zajęcia prowadzą nauczyciele akademiccy i eksperci Fundacji, a w ich realizacji pomagają wolontariusze - studenci kierunków ekonomicznych i psychologii.

"Na EUD w Warszawie uczęszcza 150 uczestników, na każdy z ośrodków pozawarszawskich przypada po 100 małych żaków. Mamy jednak nadzieję, że kolejny semestr zajęć będzie okazją dla nowych ośrodków na zwiększenie liczebności studentów" - tłumaczy Orzeszkowska.

Dzieci są zadowolone z zajęć i mocno zaangażowane w studiowanie na EUD. "Rodzice zauważają pozytywne zmiany w zachowaniu dziecka, np. większą śmiałość w wystąpieniach publicznych czy zabieraniu głosu w dyskusjach" - podkreśla.

Jej zdaniem, to, co najbardziej odpowiada małym studentom, to zabawa, czyli zajęcia praktyczne, gdzie wcielają się w różne role oraz traktowanie ich na wykładach po partnersku.

Zimowy semestr akademicki już się zakończył. Jak zauważa Orzeszkowska, widać było zwiększone zainteresowanie Programem. W Warszawie liczba zgłoszeń dwukrotnie przekroczyła liczbę miejsc. Duże znaczenie w rosnącym zainteresowaniu ma na pewno bezpłatność studiów na Ekonomicznym Uniwersytecie Dziecięcym.

"Każda edycja EUD, również ta ostatnio zrealizowana, kończy się testem wiedzy przeprowadzanym wśród studentów EUD. W jego wyniku zostali wyłonieni najlepsi studenci EUD. W Warszawie został nim Damian Owerko, w Katowicach najlepszy okazał się Grzegorz Łacinnik, w Białymstoku - Tomasz Sierko, zaś w Bełchatowie - Piotr Cygan. Każdy z laureatów otrzymał w nagrodę markowego notebooka ufundowanego przez Partnera Strategicznego EUD - Narodowy Bank Polski" - opowiada rozmówczyni PAP.

Poza tym dzieci, które były obecne na co najmniej 4 z 6 spotkań, otrzymały pieczątki do indeksu, potwierdzające zaliczenie, dyplom ukończenia EUD, a także upominki ufundowane przez Organizatorów Lokalnych.

"Miniony semestr zajęć pokazał, jak bardzo tego typu inicjatywy - edukacji ekonomicznej najmłodszych są potrzebne - podsumowuje Agnieszka Orzeszkowska. - Entuzjastyczne przyjęcie EUD w Katowicach, Białymstoku i Bełchatowie oraz pozytywne zaopiniowanie Programu przez rodziców, jak i samych studentów Uniwersytetu Dziecięcego, dodają nam zapału i energii do dalszej pracy i rozwoju".

Kolejny semestr ruszy w marcu 2010, ale zapisywać się będzie można już w styczniu przyszłego roku.

PAP - Nauka w Polsce, Małgorzata Nowak

agt/ kap/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera