Amerykańscy naukowcy odkryli znaczne ilości hormonu stresu we włosach pochodzących ze szczątków starożytnych Peruwiańczyków, żyjących między 550 a 1532 r. n.e - podaje portal Science Daily.
Kiedy człowiek znajduje się w sytuacji stresowej, hormon stresu zwany kortyzolem jest uwalniany m.in. do krwi, śliny, moczu oraz włosów. Dlatego analiza poziomu kortyzolu we włosach starożytnych Peruwiańczyków jest bogatym źródłem informacji na temat stresu w stosunkowo krótkim, ale dosyć ważnym okresie ich życia.
Do badania pobrano próbki włosów ze szczątek dziesięciu osób, pochodzących z pięciu oddalonych od siebie stanowisk archeologicznych w Peru. Następnie każdy segment włosów szczegółowo przebadano pod kątem stężenia kortyzolu.
Nie dziwi, że u wielu stwierdzono wysoki poziom hormonu w momencie poprzedzającym śmierć. Emily Webb, doktorantka z Uniwersytetu Zachodniego Ontario oraz główny koordynator badania podkreśla jednak, że Peruwiańczycy wielokrotnie przeżywali sytuacje stresowe także przez kilka ostatnich lat życia.
Oznacza to - dodaje - że stany wewnętrznego napięcia, które stanowią coraz większy problem dla człowieka współczesnego, towarzyszyły również naszym przodkom, nawet tym, żyjącym bardzo odległych czasach.
Zdaniem Webb, wyniki badania mogą pomóc lepiej zrozumieć problemy starożytnych ludzi oraz dostarczyć wielu informacji na temat tego, jak zjawisko stresu ewoluowało na przestrzeni wieków. AGKPAP - Nauka w Polsce
kap
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.