Wszczepianie nerki od chorego na raka może mieć sens

Usunięte chorym nerki, z których wycięto zmiany nowotworowe (łagodne bądź złośliwe), mogą być bez szkody wszczepiane osobom z niewydolnością nerek - twierdzą specjaliści na łamach "British Journal of Urology".

Metodę opracowali chirurdzy z University of Maryland School of Medicine w Baltimore. Przeszczepianie nerek usuniętych z powodu nowotworu ma pomóc chorym z niewydolnością nerek - ponieważ narządów do wszczepiania jest stale za mało. Choć wszczepianie nerki, w której mogą być komórki nowotworu jest ryzykowne, brak narządów do przeszczepu w przypadku osób z ciężkimi powikłaniami bywa niebezpieczniejszy dla życia.

Nerki są zwykle pobierane od martwych dawców, których stan zdrowia był w momencie śmierci dobry, na przykład ofiar wypadków. Na taki przeszczep trzeba czekać latami, ryzykując, że się go nie doczeka. Dlatego pięciu biorców, u których oprócz niewydolności nerek występowały poważne powikłania- jak nadciśnienie czy choroby serca - po szczegółowym zaznajomieniu z sytuacją zgodziło się na przeszczep narządów usuwanych dawcom (w wieku od 38 do 72 lat) z powodu wykrytych w nerkach guzów o średnicy od 1 do 2, 3 centymetra. W trzech przypadkach guzy okazały się złośliwe, w pozostałych dwóch - łagodne.

Nerki usunięto, obłożono lodem, po czym chirurdzy starannie wypreparowali z nich guzy i pobrali fragmenty przylegającej do guza tkanki, by sprawdzić, czy zmiana została usunięta w całości. Następnie nerki zeszyto i wszczepiono biorcom ( wieku od 47 do 61 lat).

U jednego z pacjentów doszło do reakcji odrzucenia przeszczepu. U pozostałych w czasie obserwacji (od 9 do 41 miesięcy po przeszczepie) nie obserwowano powikłań, jednak jeden z nich zginął w wypadku mniej więcej w rok po przeszczepie. Ani u dawców, ani u biorców nie zaobserwowano jak dotąd wznowy nowotworu. PMW

PAP - Nauka w polsce

kap

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 02.04.2025 EPA/CJ GUNTHER

    USA/ Sąd wstrzymał decyzję Trumpa o odebraniu Harvardowi prawa do przyjmowania studentów z zagranicy

  • 30.03.2025  EPA/CJ GUNTHER

    USA/ Harvard pozwał administrację Trumpa za zakaz przyjmowania zagranicznych studentów

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera